Kanıt yok ama tutsak

Açık ve gizli tanık beyanlarıyla yaklaşık dört yıldır tutuklu yargılanan Ovakışla Belediyesi eski Eşbaşkanı Servin Karakoç, davaya konu olan araç tamirinin fatura bedelinin ibraz edilmesine rağmen tahliye edilmedi.

Bitlis’in Ahlat ilçesine bağlı Ovakışla (Pirxus) Belde Belediyesi Eşbaşkanlığı görevi yürüttükleri 11 Ekim 2016’da gözaltına alınan Ahmet Demir ve Servin Karakoç, ”örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandı. DBP’li eşbaşkanların tutuklanması ardından belediyeye İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atandı.

Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı, Karakoç’un katıldığı demokratik eylem ve etkinlikler, açık ile gizli tanık beyanları delil olarak gösterip hakkında ”örgüt üyesi olmak” ve ”örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianameyi olduğu gibi kabul eden Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi Karakoç hakkında aynı gerekçelerle dava açtı. Karakoç hala tutuklu yargılanmaya devam ediyor.

Karakoç aleyhinde ifade veren T.E. duruşmada, ”Savcıyla yüzleşmek istiyorum. Benim verdiğim iddia edilen ifade tamamen kurgudur bana ait değildir” diye ifade vermesine rağmen sözleri dikkate alınmadı.

Bir işlem yapılmadı

 Yine soruşturma aşamasında ifade veren ”TL3HA28WLT” adlı gizli tanık, “Sanık Ovakışla Belediyesi eş başkanıdır. Belediyeye tahsis edilen ödenekleri örgüt mensuplarına gönderdiğini biliyorum, örgüt mensubu cenazelerine katılırdı. Yine belediyeye ait iş makinelerini arızalı olmadıkları halde arızalıymış gibi göstererek düzenlettiği faturalar aracılığıyla istediği ödeneği örgüt mensuplarına gönderirdi” diye Karakoç aleyhinde ifade verdi. İddialara yanıt veren Karakoç, “Belediyenin bir aracı var. Benim döneminde pek tamir de gerektirmiyordu. Bir ila iki defa bakım yapıldığını hatırlıyorum ve 900 ila 2000 TL arası bir maliyeti vardı. Gizli tanığın beyanı tamamen yalandır” diye belirtti.  Karakoç’un avukatı Hadi Cin, tüm yargılama boyunca Karakoç’un eşbaşkan olduğu döneme ilişkin müfettiş incelemesi yapıldığını, tüm mali kayıtları detaylı incelediğini ve hiç bir sorun görmediğini aktardı.

Belediye kayıtlarını kendilerinin de incelediğini, tamir ödemesinin çok küçük bir miktar olduğunu belirten Cin, mahkemenin hem müfettiş raporunu hem de belediye fatura ve ödeme kayıtlarını getirilmesi taleplerine ilişkin işlem yapılmadığını ifade etti. Tüm delillere rağmen mahkeme heyeti yapılan işin ”örgütle bağlantı” kurulması sebebiyle Karakoç’un tutuklu yargılanmasına devam etti.

Keyfi bir yargılama

 Karakoç’un avukatı Hadi Cin, dört yıldır müvekkilinin hukuksuz bir şekilde tutuklu yargılandığını, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunması sebebiyle duruşmaya getirilmeyerek, adil yargılama ve savunma hakkının elinden aldığını dile getirdi. Keyfi ve yasal süreyi aşan bir yargılama süreci yaşadığını dile getiren Cin, “Günümüzün rutini haline gelen siyaseten rehin tutmadan başka bir şey değildir” dedi.

MA/BİTLİS