Kapitalist zincir!

Fransa Gündemi

Fransız çiftçileri önce Haziran ayının ortalarına kadar süren aşırı yağışlar vurmuştu. Ardından kavurucu sıcakla birlikte ürün kaybı yaşayan çiftçileri, düşük taban fiyatlarıyla yaz döneminde ürettiklerinden istedikleri geliri elde edemedi. Yaşadıkları sorunları dillendirmek için Temmuz ayında Paris’in ünlü caddesi Champs-Elysee üzerinde ücretsiz halka ürün dağıtan Çiftçiler Sendikası MODEF, yeni bir eylem kararı aldı.
22-26 Ağustos tarihleri arasında Paris ve onu çevreleyen 15 ilde 20 ton sebze ve meyveyi birinci elden satış için sabahları stant kuracaklarını açıklayan sendikaya ilk destek, Fransız Komünist Partisi’nden geldi. Dört gün boyunca sürecek eylemde Komünist Parti üyeleri de köylülerle dayanışma amacıyla satış elemanı olarak stantlarda çalışacak. Konuya dair açıklama yapan PCF Val-De-Marne sorumlusu Fabien Guillaud Bataille, “Kapitalist Pazar zincirinin üretici üzerinde oluşturduğu baskıyı anlatmak için bir eylem gerçekleşiyor. Üreticinin durumunu anlatmak için anlamlı bir eylem. Bu eylemin yanında olacağız. Borsa ve satın alma gücü seviyesi konusunda tüm çalışanlar için öğretici bir süreç olacak” diyerek, halkı çiftçilerle dayanışmaya çağırdı. Çiftçiler sendikası MODEF, eylemlerinin hükümet üzerinde bir baskı oluşturacağı konusunda umutlu… Hükümet ise ülkedeki sanayi üretiminin Haziran ayında küçülmesiyle ilgileniyor!
Yapılan araştırmalarda Fransa’da Haziran ayında Mayıs ayına göre sanayi üretimi 1,4 oranında düştü. IMF tarafından geçtiğimiz haftalarda uyarılan Fransa zor günler geçiriyor. IMF, Fransa’nın büyümeyi desteklemek amacıyla vergileri arttırmadan kamu harcamalarını kısmasını bekliyor. Kısacası sermaye önünde engel olan tüm bariyerlerin hükümet tarafından düzenlenmesi IMF tarafından Fransa’ya buyruldu. Çiftçiler eylemle hükümetin dikkatini çekmeye çalışırken, bahar ayında hükümet Avrupa Birliği fonlarından yaşanan sel ve doğal afetler nedeniyle büyük oranda fon almıştı. Fonlardan, küçük üreticilerden çok tarım alanının büyük devleri yararlanıyor. Küçük üretici ise düşük taban fiyatları altında ezilerek, semt pazar yollarını tuttu…
Çiftçiler sokakları sesleriyle çınlatırken, hükümet güvenlik krizini sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta Tour Eyfell bir günlüğüne bomba alarmı nedeniyle kapatıldı. İstihbarat büyük yerden… ABD İstihbarat Servisi, El Kaide’nin bazı Avrupa ülkelerine yönelik saldırı hazırlığı içinde olduğunu Avrupa ülkelerine bildirdiği belirtiliyor. Yoğun güvenlik önlemlerinin sebebi buymuş… Fransa ise İçişleri Bakanlığı düzeyinde yaptığı açıklamada konuya dair bir bilgilerinin olmadığını belirtiyor. Fransız basınına göre ise El Kaide liderlerinden Avman El Zevahiri’nin telefon görüşme kayıtlarının ABD istihbaratının elinde olduğunu iddia ediliyor. Bakanlık ellerinde böyle bir bilgi olmadığını belirtse de polis; şehirler arası tren seferleri, tarihi mekanlarda güvenliği en üst düzeyde arttırdı. İç garlarda sadece yabancı olanların kontrolünün de üstüne çıkarılarak, Fransa içi seferler sırasında kimlik kontrolü yapılıyor. El Kaide’nin saldırı tehdidinden bahseden Fransız basını ise El Kaide’nin Rojava’da yaptığı katliamları görmemeye yeminli bir biçimde tavrını sürdürüyor. Galiba, El Kaide sadece Avrupalı’yı öldürdüğünde terörist sayılıyor!
El Kaide tehdidiyle sokaklara salınan Fransız polisi ise şiddetin dozunu arttırmaya devam ediyor. Son bir haftadır Paris’in güney batısında yer alan Tours kentinde çekilen bir video görüntüsü ülkede büyük tartışmalara sebep oldu. Polis alkol testi sırasında kendisine karşı koyduğunu belirttiği bir kadını copla dövüyor. Aynı anda kadının yüzüne biber gazı sıkan polisin savunması ise ilginç; “kadın ben kontrol yapmak istediğimde beni ısırmıştı.” Kısa bir süre içerisinde bir milyondan fazla izleyici bulunan video nedeniyle bölge emniyet müdürlüğü soruşturma başlattığını ifade ediyor… Bölge emniyet müdürü daha soruşturmaya geçmeden polisini korumayı ihmal etmedi; “kendisine saldıran kadına karşı polis, kendini korumak istemiş!”
Fransa, sıcak yazı yavaş yavaş geride bırakmaya koyulurken, sokaklar çiftçilerle doldu. Ardından sendikaların işten çıkarmalara karşı Eylül ayında eylem yapması bekleniyor. Hükümet ise, güvenlik sendromuyla meşgul!