Karakol değil barış

 Burada Licê Belediye Başkanı Fikriye Aytin ile görüşen grup, yeni karakol yapımını protesto esnasında katledilen Medeni Yıldırım için Hezan köyünde kurulması planlanan kütüphane için İstanbul’dan getirdikleri kitapları Licê Belediyesi’ne bıraktı. Grup ardından Nûjiyan Kadın Merkezi’nde kadınlarla bir araya gelerek, kadınların yeni süreçteki beklentilerini sordu. Grup adına konuşan Nimet Tanrıkulu, girişimlerinin oluşturulma amacını anlatarak, "Barış sürecini izlemek için temas ve görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Licê’de yaşanan son olayların ardından burayı da ziyaret etmek istedik. Kadınlar burada karakol yapımına nasıl bakıyorlar ve buradaki kadınlar neler yaşıyor, sürece nasıl katılım yapacaklar, bunları öğrenmek istedik" dedi.


Karakol kadınlar için tehdit

Licêli kadınlar 1990’lı süreçlerden bu yana Licê’deki devlet baskısının sürdüğünü belirterek, kadınların 90’lı yıllardaki asker baskınları, işkenceleri ve yaşadıkları travmaları unutamadıklarını kaydetti. Kadınlar, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın başlattığı yeni sürece dikkat çekerek, hükümetin yeni süreçte adım atmadığını belirtti. Çatışmaların durmasını isteyen kadınlar, "Eğer barış süreci varsa karakol yapımları durdurulsun. Devlet 93’te yaşattıklarını bugün de yaşatıyor. Biz ne askerin ne de gerillanın ölmesini istemiyoruz. Licê’de karakolların olması kadınlar için bir tehdittir" dedi. BDP İlçe Örgütü yöneticisi İpek Ergezen, 90’lı yıllarda 9 yaşındaki oğlunun korucunun attığı bomba sonucu yaralandığını ve o günü unutamadığını belirtti. Askerlerin varlığından rahatsız olduklarını ifade eden kadınlar, askerler nedeniyle sosyal yaşamlarının olmadığını söyleyerek, "Kendi bahçemizde bile oturamıyoruz" dedi.
Nûjiyan Kadın Merkezi yöneticisi Göksel Çaytaş, koruculuk siteminin devam ettirildiğini, kadınlara yönelik cinsel istismar olaylarının arttığını belirterek, "Bu savaştır barış değil. Erdoğan’ın politikalarına inanmıyoruz" dedi.

Şimdi kim koruyacak?

Kadınlar, Medeni Yıldırım’ın askerlerce katledildiği anı anlatarak, olayın yaşandığı gün askerlerin halkı çapraz ateşe aldığını ve katliam girişimi yaşandığını söyledi. HPG’lilerin Türkiye sınırları dışına çıkmasını değerlendiren kadınlar, "Biz onları görmesek de bizi koruduklarını biliyoruz, şimdi onlar çekildiğinde bizi kim koruyacak? Askerler artık rahat gelecekler, bu da bizi korkutuyor. Gerillaların çekildiği alanlara baraj ve karakol yapıyorlar, barış için adım atmıyorlar" şeklinde konuştu.

Temaslar raporlaştırılacak

Nûjiyan Kadın Merkezi’nin ardından grup temaslarına, karakol yapımını protesto esnasında askerler tarafından ateş açılması sonucu göğsünden yaralanan 3 çocuk annesi Refika Bulut’u evinde ziyaret etti. Bulut ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirterek, karakol protestosunda yaşananları anlattı. Bulut’un ardından konuşan Bulut’un annesi Nezire Bulut, 1993 tarihinde köylerinde askerin uyguladığı baskı ve işkenceleri anlattı. Bulut’u ziyaretin ardından kadınlar, Medeni Yıldırım’ın katledildiği karakolun önüne yürüyerek açıklama yaptı. Grup adına kısa bir açıklama yapan Nilgün Yurdalan, halkın karakol değil, barış istediğini vurguladı. Kadınlar karakolun önünden ayrılırken, "Jin, jiyan, azadî" sloganlarını attı.
Grup, Licê’deki temaslarının ardından Medeni Yıldırım’ın Amed merkezinde bulunan ailesini ziyaret etti. Grup, Licê’deki temaslarını rapor haline getireceğini belirtti.

DİHA/AMED