Kassel’de DKTM ve ev baskını

Alman polisi Kassel Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) ve iki Kürdistanlının evine dün sabah eş zamanlı baskın yaptı.

Almanya’nın Kassel kentinde DKTM ile Kürdistanlı Yeliz Boran ve Mazlum Bavli’nin evlerine dün sabah saat 06’da eş zamanlı polis baskını yapıldı. Onlarca polisin katılımıyla DKTM’ye gerçekleşen ve yaklaşık bir saatlik süren aramada  bilgisayar, dosya ve pankartlarına el konuldu. Polis, evleri basılan Kürdistanlıların da telefon, bilgisayar ve özel eşyalarına el koydu.

Evinin sabah erken saatte 12 polis tarafından basıldığını söyleyen Mazlum Bavli’nin de avukatıyla görüşmesi engellendi. Bir polis köpeğinin birçok kez yatağın üzerine çıkarıldığını belirten Bavli, 2 dizüstü bilgisayara, çok sayıda defter ve malzemesine el konulduğunu söyledi. Evi basılan Yeliz Boran ise Alman polisinin agresif tavırlar sergilediğini belirterek, “Avukatımı aramama izin vermeyen polis, telefonumu da elimden aldı. Lavaboya bile polis eşliğinde gitmek zorunda bırakıldım. Arama esnasında hukuki haklarımın hiçbirinden yararlanamadım. Polis sert ve agresif bir tavırla beni korkutmaya çalıştı. Evimde bulunan tüm elektronik eşyalar ve defterlerime el konuldu” dedi.

KASSEL