Katleden erkeğe indirim üstüne indirim

Karaman’ın Ermenek ilçesinde yaşayan 25 yaşındaki Tuğba Ekiz’i katleden ve kardeşi Manolya Arzu Yeşil’i de ağır yaralayan Mehmet Ekiz’e verilen ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası “iyi hal” indirimi uygulanarak müebbet hapis cezasına düşürüldü.

Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 10 Aralık 2019’da yapılan karar duruşmasında tutuklu sanık Mehmet Ekiz savunma yaptı. Olay günü yaşananları hatırlamadığını iddia eden fail, kendini aklamaya çalıştı.

Mahkeme heyeti, Manolya Arzu Yeşil ve diğer tanıkları da dinledi.

‘İyi hal’ indirimi

 Heyet, ilk olarak Mehmet Ekiz’e, Tuğba’yı katletmekten “eşi kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Ardından failin cezası, daha önce kasıtlı mahkumiyeti olmaması ve duruşmalardaki “olumlu hali” gerekçesi ile “iyi hal” indirimi uygulanarak müebbet hapis cezasına indirildi.

Manolya Arzu Yeşil’in yaralanmasıyla ilgili de fail hakkında, “taksirle yaralama” suçundan 90 gün adli para cezası verildi.

Heyet, aynı indirimleri uygulayıp, cezayı 75 gün adli para cezası karşılığı olan bin 500 liraya indirdi.

Ne olmuştu?

Ermenek ilçesinde yaşayan 25 yaşındaki Tuğba Ekiz, kendisini şiddete maruz bırakan Eşi Mehmet Ekiz’den boşanmak istedi ve kardeşi Manolya Arzu Yeşil’in evine gitti. Peşinden buraya giden fail, kesici alet ile Tuğba’yı bıçakladı, kendisini engellemek isteyen kardeşini de yaraladı.

Tuğba hastanede hayatını kaybederken, kardeşi ise tedavisinin ardından taburcu edildi. Mehmet Ekiz de tedavisi sonrası çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından fail Mehmet Ekiz hakkında, “eşi kasten öldürmek” ve Manolya Arzu Yeşil’i yaraladığı için de “taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olmak” suçundan iddianame hazırlandı.

KARAMAN