Kayyum aklamaya girişmiş

Bir kadını fuhuşa zorlamaktan 11 yıl hapse mahkum edilen ve 35 gün geçmesine rağmen halen tutuklanmayan Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumunun Kent A.Ş. müdürü polis Ercan Uysaler lehine mahkemeye yazı gönderdiği ortaya çıktı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne  2019’da yeniden kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın önceki kayyumluğu döneminde belediyenin iştiraki olan Kent A.Ş.’nin başına getirilen polis memuru Ercan Uysaler’in bir kadın çalışanı fuhuşa zorlamasına ilişkin yargılandığı dava, 9 Ocak’ta karara bağlanmıştı. Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi, “Basit cinsel saldırı” suçlamasıyla yargılanan Uysaler hakkında, “eylemlerin yoğunluğu” ve “kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmasını“ göz önünde bulundurarak, 11 yıl 3 ay hapis cezası vermiş, ayrıca Uysaler’in tutuklanması yönünde karar vermişti.

Pişmanlık göstermemiş

Mahkeme, gerekçeli kararını açıkladı. Mezopotamya Ajansı’nın (MA) geçtiği habere göre kararda, Uysaler’in saldırısının gerçekleşme şekli, eylem yoğunluğu ve mağdurun geçirdiği süreçlerin dikkate aldığını belirtilerek, “Bu eylemler nedeniyle mağdurun işi bırakması da göz önüne alınarak takdiren alt sınırdan uzaklaşılarak, sanığın cezalandırılmasına” denildi.   Kararda, fuhuş simsarı Uysaler’in eylemlerinin 4 Nisan 2019’dan sonra da 10 ve 11 Nisan 2019 tarihlerinde de tekrar ettiği ifade edilerek, “TCK 43/1 Maddesi uyarınca aynı mağdura karşı farklı tarihlerde eylemlerin tekrar edilmiş olması nedeniyle eylem sayısı da dikkate alınarak 1/4 oranında artırım yapıldığı, sanığın fiilinden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları ve pişmanlık göstermemesi” hususlarından kaynaklı “takdiri indirimine” gidilmediği kaydedildi. Kararda, Uysaler’in durumunun cezanın yanı sıra yaptırım uygulanmasını da gerekli kıldığına dikkat çekilerek, cezanın ertelenmesi veya Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) gibi durumların söz konusu olmayacağına yer verildi.

Kayyum yazı göndermiş

Kararda, kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kent A.Ş.’nin Uysaler ve mağdur D.S. hakkında hazırladığı yazıya da yer verildi. Söz konusu yazıda, Uysaler’in avukatlarının müvekkilleri ve mağdur D.S. arasında “astlık-üstlük” ilişkisi olup olmadığını sorduğu, bunun üzerine Kent A.Ş. yönetiminin böyle bir ilişki olmadığı yönünde cevap verdiğine yer verildi.

Ancak, mahkeme “…mahkemenin bu cevabi yazı ile bağlı olmadığı, dosya arasında yer alan sanığın ilk savunmalarında dahi personelleri işe alım gücü olduğunu beyan ettiği, sanığın insan kaynakları alanında ve Hizmet Alımları Şube Müdürlüğü’nde vekaleten müdür olduğu, işe alımların insan kaynakları departmanı tarafından yerine getirildiği” ifadeleriyle kayyum yönetiminin yazısındaki iddialara itibar etmedi.

Fail, ‘konumunu’ kullandı

Kararın devamında ise, Yargıtay’ın 2015 ve 2016 yıllarında almış olduğu iki ayrı karara da atıf yapılarak, “…mağdure üzerinden kamu görevinden kaynaklanan bir nüfuzun olduğundan söz edebilmek için sanığın konumunun mağdure üzerinde güç ve otorite oluşturması, bu otoritenin mağdurenin direncini kırması ve mağdurenin bu nedenle çekinerek karşı koyamaması” durumunun ceza için yeterli olduğu kaydedildi. Uysaler’in konumundan yararlanarak, D.S.’yi odasına davet ettiği ifade edilen kararda, ses kayıtlarının da Uysaler’in konumunu kullandığının dayanağı olduğuna yer verildi.

35 gün geçti, tutuklanmadı 

Öte yandan, Uysaler hakkında çıkarılan tutuklama emrinin aradan geçen 35 güne rağmen halen yerine getirilmediği öğrenildi. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatına rağmen Uysaler’in yakalandığı yönünde dosyaya henüz bir evrak gelmediği bildirildi.

HABER MERKEZİ