Kayyum, bir mesajla meclisi feshetti

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın görevinden alınarak yerine kayyum olarak atanan Vali Mehmet Emin Bilmez, belediye meclis üyelerinin cep telefonlarına mesaj gönderdi, meclisin feshedildiğini bildirdi.

Kayyum Bilmez, bundan sonra meclisin görev ve yetkililerinin belediye encümeninde olacağını bildirdi.

Belediye meclisi toplanamayacak

 Bilmez’in gönderdiği mesajda, şu ifadeler yer aldı: “İçişleri Bakanlığı’nın 19/08/2019 tarih ve 14291 sayılı onayı ile İlimiz, Büyükşehir Belediye Başkanı görevden uzaklaştırılmış ve 5393 sayılı kanunun 45’inci ve 46’ıncı maddeleri gereği Bakanlık Makamı’nın 19/08/2019 tarih ve 14293 sayılı onayı ile İl Valisi; Mehmet Emin Bilmez, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir. 5393 sayılı Kanunun 45. maddesinin 2’inci fıkrası gereğince bundan böyle Belediye Meclisinin görev ve yetkileri Belediye Encümeni tarafından yürütülecektir.  Bu nedenle 19/08/2019-23/08/2019 tarihleri arasında yapılacağı ilan edilen Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin katılacağı toplantının yapılmayacağı bilgilerinize.”

HDP, AKP’nin iki katı

 Toplam 71 üyesi olan belediye meclisinde, HDP 44, AKP ise 27 üye ile temsil ediliyordu. 2016’da da atanan kayyum yine belediye meclisini feshetmiş, meclisin işlerini kendi seçtikleri memurların yer aldığı encümenlerle yürütmüştü.

Daire başkanlarını aldı

Kayyum atanan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, HDP döneminde göreve getirilen daire başkanlarını görevden alındı. 12 daire başkanı, genel sekreter ve çok sayıda müdürü görevinden alan kayyum, daha önceki kayyum döneminde görev yapan kişileri atadı. Kayyum, eski genel sekreter yardımcılığı yapan ve rüşvet aldığı ses kayıtlarına yansıyan Ülker Cem Kaplan’ı VASKİ Genel Müdürlüğünü getirirken, Salih Allahverdi’yi ise Genel Sekreter olarak atadı.

Çalışanlara gözaltı

 Sabah saatlerinde ise ihraç edilen belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin evine baskın yapıldı. Alınan ilk bilgilere göre; Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel Sen) Van Şube Eşbaşkanı Şükrü Kaçıcı, belediye çalışanlarından Çimen Ümit, Cahit Duran, Veysel Engin gözaltına alınırken, çok sayıda belediye çalışanının da evine baskın yapıldı. Baskın sırasında gözaltına alınan belediye çalışanlarıyla ilgili avukat yasağı ve gizlilik kararı alındı.

32 kişi gözaltında

 Öte yandan önceki gün düzenlenen protesto eylemlerinde gözaltına alınan ve aralarında milletvekili danışmanlarının da bulunduğu 32 kişi, Van Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nde tutuluyor.

Aynı hukuksuzluğu yaptılar

Meclis üyesi Cemil Komi, kayyum atanması gibi belediye meclisinin feshedilmesi kararının da hukuksuz olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Kayyum atandığı ilk gün, bizim belediyeye girişimize engel oldular. Aynı gün 3-4 saat içinde daimi encümenleri seçmiş. Bu kişileri belediye bürokratları arasından seçmiş. Bu kadar kısa zamanda bu seçimi nasıl yaptı biz de anlamadık. Şimdi de görevlerimizi onlara devretmiş. Bunu hukuksuzluk olarak görüyoruz ve kabul etmiyoruz. Üstelik Belediye Meclisi’nde AKP’liler de vardı onlar da feshedilmiş oldu. Daha önce de benzer durum olmuştu. Aynı hukuksuzluğu yapmışlardı. İki yıl böyle yönetilmiştik. Bu hukuksuzluğu yaşamıştık.”

Resmi karşılığı olamaz  

Meclis HDP Grup Başkanvekili İsmet Tok da karara tepki gösterdi ve şunları belirtti: “Normalde, yasal olarak meclis toplanıp kendisinin görevlerini sonlandırabilir. Bunun yedi gün gibi bir süresi vardır. Ancak, bunlar kendi yasalarını dahi tanımıyor. Gelen kayyum meclisi feshedebiliyor. Bu tamamen hukuk dışı bir uygulamadır. Asıl amaç belediyeyi çalıştırmamaktır. Halkın iradesine atanan kayyum istediği gibi hareket edip meclisi feshedebiliyor. Bu hukuksuzluğu kabul etmiyorum. Üstelik bu mesaj cep telefonuyla geldi. Bunun resmi bir karşılığı olmaması gerekir.”


Meclis üyesine de kayyum

Kayapınar Belediyesi’nde görevden alınan HDP’li Meclis üyesi Adnan Akgül’ün yerine Kayapınar Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mehmet Zülküf Güler kayyum olarak atandı. Akgül, İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında “örgüt propagandası” iddiasıyla yürütülen soruşturmalar gerekçe gösterilerek görevden alındı. Kayapınar Belediyesi Eşbaşkan Keziban Yılmaz, twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Halkın, iradesini teslim ettiği her kademeye böyle kayyum atama; açıkça hazmedemezliğin ve dikta bir rejimin belgesidir” dedi.


Susmak, onaylamaktır

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, kayyumla gaspın sadece HDP ve Kürtlerin sorunu değil, demokrasi ve özgürlükten yana olan tüm halkların sorunu olduğunu belirterek, ”Susmak, bu yaşananlara onay vermektir” dedi.

Öztürk, gasp edilen belediyelere, yaşanan siyasi ve fiziki saldırılara ilişkin ANF’ye konuştu. Krizde olan sistemin tıkandığını, iktidarın da halkın iradesini gasp ederek varlığını sürdürmeye çalıştığını ifade eden Öztürk, şunları söyledi: ”Sistem ve iktidarı iflas etmiş. Türkiye ve Kürdistan halklarına sunabileceği hiçbir şey yok. Öcalan’ın işaret ettiği devlet aklı yok. Beslendikleri tek şey, faşizm ve zorbalıktır. Faşizme karşı herkesin bir duruş sergilemesi gerekiyor. Bu, sadece HDP ve Kürtlerin sorunu değil, demokrasi ve özgürlükten yana olan tüm halkların sorunudur. O yüzden de susmamak gerekiyor. Susmak, bu yaşananlara onay vermektir.”

Türk İçişleri Bakanlığı’nın HDP’li belediyeleri gasp etme gerekçelerine de değinen Öztürk, şöyle devam etti: ”Bu gerekçelerin hiçbir geçerliliği yoktur. 1999’dan beridir belediyelerimizden müfettişler çıkmamıştır. Zaten bir kanıtları olsaydı sunarlardı. Düşünün, bir kanıtları olmadan bunu yaptılar. Herkesi kandırmaya çalışıyorlar. AKP-MHP iktidarı, şiddet ve gasp üzerinden varlığını sürdürüyor.”