Kayyum gaspına tepki yağdı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP)  Siirt, Iğdır, Baykan, Kurtalan ve Altınova belediyelerine kayyum atanması ve belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına tepki yağdı. Yapılan açıklamalar ve sosyal medya paylaşımlarında, halk iradesinin gasp edildiği vurgulanarak, “Kayyum darbedir” denildi.

DBP: İşgal girişimi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yaptığı açıklamada “İktidar seçimle kazanamadığı belediyeleri kayyımlar ile gasp etmektedir” diyerek, kayyum atamalarını “işgal girişimi” olarak değerlendirdi. Ayrıca açıklamada, “Bu işgal girişimleri 15 Temmuz 2016 sonrasında ilan edilen olağanüstü halin yansımalarıdır” ifadesine yer verildi.

CHP’li Hakverdi: Kayyum darbedir

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “Kayyum darbedir” diyerek, Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu: “Kayyum sandık iradesine ve demokrasiye darbedir.”

TİP: İradesine el konan yurttaşlarımızın yanındayız

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Merkezi’nin yaptığı açıklamada, “Bugün iktidar HDP’li dört belediyeye daha kayyum atadı. İşte Saray’ın ‘normali’ budur: Baskı, irade gaspı, gözaltıdır. Demokrasiye, eşitliğe karşı tüm uygulamaları reddediyoruz. Seçilmiş belediye başkanlarının ve iradesine el konan yurttaşlarımızın yanındayız” denildi.
TİP Hatay Milletvekili Barış Atay da, “AKP’nin korona günlerinde de vazgeçmediği en önemli 2 şey: İşçiye köle gibi davranıp, sömürmek, halkın iradesini hiçe sayarak HDP belediyelerine siyasi darbe yoluyla kayyum atamak” paylaşımında bulundu.

Ünsal: İradeye saygu duymayan rejim

DEVA Partisi kurucularından Ahmet Faruk Ünsal, yaptığı paylaşımda, “Iğdır, Siirt, Baykan, Kurtalan belediyelerine kayyım atandı. Bu rejim milli iradeye saygı duymayan belirsizlik ve keyfilik rejimidir” şeklinde tepki gösterdi.

Kaftancıoğlu: Darbeci zihniyet

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, tepkisini şu sözlerle ifade etti: “Halkın iradesine ipotek koyan darbeci zihniyet, gece yarısı operasyonlarıyla devam ediyor. Atanmış askerlerle, seçilmişlerin ve halkın hakkı gasp ediliyor.”

Sakık: Kayyum ittifakı

Kürt siyasetçi Sırrı Sakık da, “HDP’li 4 belediyeye daha kayyum! İşte 2019 kayyım ittifakı bugün HDP üzerinde kopartılan fırtınayla birbirini suçlayan muhalefet, Kürtler söz konusuysa kan kardeştir” paylaşımında bulundu. HABER MERKEZİ