Kayyum Kürtçeyi sildi

Gasp edilen Batman Belediyesi’ne atanan kayyum, yaya geçitlerinde bulunan iki dilli ikonlarında Kürtçeye yer vermeyerek Türkçe olarak yeniledi.

Batman Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, kent içi ulaşımda trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan caddelerde yayalara geçiş hakkının verilmesi zorunluğunun hatırlatılması amacıyla ”önce yaya” ve “pêşî peya” yazılı ikon çalışması gerçekleştirdi. Kayyum atanmadan önce yaklaşık 49 noktada Türkçe ve Kürtçe olarak ”Önce Yaya-Pêşî Peya” ikonları yapıldı. Kayyum atamasının ardından ise zamanla yıpranan yazılar yeniden onarıldı. Kasım’a kadar 350 noktada çalışma yapılacağı belirtilirken, kayyum yönetimindeki belediye, Kürtçe ikonları bu sefer kullanmadı. Belediye önü, Acetler Kavşağı ve Turgut Özal Bulvarı olmak üzere birçok noktadaki ikon çalışması sadece Türkçe yapıldı.

Eşbaşkanlar: Düşmanlıktır

Görevinden alınan ve yerlerine kayyum atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir, sosyal medya hesaplarından Kürtçe ikonların yeniden yapılmamasına tepki gösterdi. Demir, ”Batman kayyumundan bir Kürtçe düşmanlığı daha… Nüfusunun büyük bir bölümünün Kürtçe konuştuğu Batman’da halkın güvenliği için asfalta yazdığımız ‘Pêşî Peya’ yazısı kayyum tarafından silindi yerine Türkçe yazıldı” diye tepki gösterdi.

MA’ya konuşan Korkmaz ise Batman nüfusunun yüzde 90’nın Kürt olduğuna dikkat çekerek, ”Hem iktidarın hem de onun sistemi kayyumların, Kürtçeye olan düşmanlığını burada bir kez daha gördük. Düşman hukukunun terk edilmesi ve Kürtçe ikonların derhal yazılması gerekiyor. Bu halk kendisini Kürtçe ifade ediyor. o yüzden saygı duyulmalı” dedi.