Kayyumlarla yüzyıllık mücadele

Kayyum atamalarına karşı süren Demokrasi Nöbeti’nde konuşan Sedat Doğan, kayyumların yeni bir şey olmadığını, Kürtlerin yüz yıldır kayyumlarla mücadele ettiğini söyledi.

DEMOKRASİ NÖBETİ 34. GÜNDE

AKP-MHP-Ergenekon iktidarının, üç büyükşehir belediyesini gasp ederek HDP’li eşbaşkanların yerine devlet memurlarını kayyum olarak atamasına karşı Amed, Mardin ve Van’da başlatılan Demokrasi Nöbeti, 34. gününde devam ediyor.

Amed Büyükşehir Belediyesi karşısında bulunan Lise Caddesi’nde 33. gününde devam eden eylem öncesi alan, polis bariyerleriyle çevrildi, cadde ve sokak başlarına zırhlı polis araçları konumlandırıldı. Nöbet eylemine, HDP milletvekilleri İmam Taşçıer, Semra Güzel ve Dersim Dağ, görevden alınan Eşbaşkan Selçuk Mızraklı ve çok sayıda yurttaş katıldı. Oturma eyleminde sık sık “Selçuk başkan onurumuzdur” sloganları atılırken, nöbet alanına gelen Mızraklı, yurttaşlarla tek tek tokalaştı. Eyleme, yazar Mehmed Uzun’un kardeşleri, Amed’de bulunan sivil toplum örgütleri temsilcileri de katıldı. Üç saat süren oturma eyleminde yurttaşlar, ”Kayyum gidecek biz kalacağız”, “Direne direne direnişten zafere” sloganları atarak, ”Vîna xwe biparêze/ İradeni koru” yazılı flama taşıdı.

Halen bir açıklamaları yok

Nöbet eylemindeki açıklamada konuşan HDP Milletvekili İmam Taşçıer, kayyum ataması üzerinden 33 gün geçmesine rağmen iktidar partisinin halen geçerli bir açıklamasının olmadığını söyledi. Türkiye’nin her tarafından kayyum atamalarına yönelik tepkiler olduğunu belirten Taşçıer, kayyumlarla var olan bir sorunun üstünün kapatılamayacağını kaydetti. Taşçıer, “Kürt sorunu çözülmeden Türkiye demokrasiyle tanışamaz. Irkçı zihniyete sahip bu partilerin kirli siyasetleri son bulmadan Türkiye’nin hiçbir sorunu çözülmeyecek” dedi. AKP’nin bir çözülme-dağılma sürecine girdiğine dikkat çeken Taşçıer, bu durumda dahi Kürt düşmanlığında ısrarcı olduklarını belirtti.

Kayyumlar yeni değil

 Kürdistani İttifak adına konuşan Sedat Doğan ise kayyumların Kürtler için yeni bir şey olmadığına işaret ederek, “Tarihimize baktığımızda kayyumun yeni olmadığını yüz yıl boyunca bu kayyumların var olduğunu görmekteyiz” dedi. Dersim Katliamı,1925 Katliamı, Şark Islahat Mahkemeleri ve Ağrı İsyanı’nı anımsatan Doğan, Cumhuriyet döneminden bu yana kayyumlar ile mücadele ettiklerini söyledi. Kürtlerin her talebinin kriminalize edildiğini belirten Doğan, devlet terör uygulandığını kaydetti.

Bizim olanı alacağız

 HDP Milletvekili Dersim Dağ da söyledi: “Bizler kayyumu ilk defa görmüyoruz. Batman’da Edip Solmaz’ı görevden alıp evinin önünde katlettiniz. KCK operasyonları adı altında yüzlerce kişiyi tutukladınız. 2016’da kayyum atadınız, eşbaşkanlarımızı, belediye eşbaşkanlarımızı ve vekillerimizi tutukladınız. Şimdi de 2019’da üç büyükşehrimize, ardından Kulp ve Karayazı ilçelerine kayyum atadınız. Bizler bizim olanı geri alana dek gitmeyeceğiz. Amed, Van, Mardin, Kulp, Karayazı ya me ye (bizimdir). Mutlaka kazanacağız.”

Açıklamaların ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Demokrasi Nöbeti Nusaybin’de

Mardin’deki Demokrasi Nöbeti, dün Nusaybin ilçesinde devam etti. HDP İlçe binası polis ablukası altına alınırken, HDP’liler buradan Barış Parkı’na yürüdü. Parkta şarkılar ve alkışlar eşliğinde yapılan oturma eyleminin ardından HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz açıklama yaptı. Açıklama alkış ve sloganlarla son buldu.

Çok iyi biliyoruz; korkuyorlar

Van’da Demokrasi Nöbeti’nin 33. gününde Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti kadınlar ”Eşbaşkanlık Mor Çizgimizdir” pankartı ile Milli Egemenlik Caddesi’nden HDP İpekyolu İlçe binasına kadar ”Jin Jiyan Azadî” ve ”Kayyum gidecek halk gelecek” sloganları ve zılgıtlarla yürüyüş yapmak istedi. Yürüyüşü engellemeye çalışan polis, çekim yapan gazetecilerin görüntü almasına da engel oldu. Kadınlar polisin engellemelerine rağmen ilçe binasına yürüdü. Açıklamanın olduğu yerde Kürt aydını, gazeteci ve yazar Musa Anter’in katledilmesinin 27. yıl dönümü nedeniyle HDP Van İl Örgütü tarafından “Apê Musa’yı saygıyla anıyoruz” pankartı açıldı.

Amedr, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri ile Karayazı ve Kulp belediyelerinin eşbaşkanlarının İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla görevden alınmasının hukuksuzluk olduğunu söyleyen TJA aktivisti Rojbin Bor, “Kayyumun atanması gasptır, zorbalıktır, darbedir. Kadınların erkek egemenliğine karşı yıllarca zorlu mücadeleler vererek elde ettikleri eşbaşkanlık kazanımını ‘talimatla’ illegalize etmek, ‘nereden geldiği belli değil’ diye karalamak ve ‘kim seçmiş’ diye iradeyi tanımamak erkek devlet aklının haddi değildir” dedi.

Van’da 10 Eylül’de yapılan siyasi operasyonlarla HDP Van İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak, HDP’li Nesibe Akdağ ve Dilan Yıldız’ın hukuksuz bir şekilde tutuklandığını belirten Bor, “Bizler çok iyi biliyoruz ki korkuyorlar. Yine buradan söylüyoruz; tecridi kırmak için toplumsal öncülük yapan toplumsal barış için bedenini ölüme yatıran DTK Eş Eşbaşkanı ve Hakkari milletvekilimiz Leyla Güven’i hedef göstermek hiç kimsenin haddi değildir” şeklinde konuştu.

Açıklamalar ardından oturma eylemi yapan kitle sloganlarla eylemi sonlandırdı.

AMED/MARDİN/VAN