Kimyasala ‘özel’ savunma

Türk Genelkurmay Başkanlığı, bir süre önce Roj TV ve ANF’de yayınlanan ve Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde bir mağarada kimyasal gazla katledilen gerillalara ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, operasyon bölgesinde şimdiki Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in bulunmadığı belirtilirken, kimsayal gaz kullanma emri veren komutanın kim olduğu ise açıklanmadı.
Türk Genelkurmay Başkanlığı, Almanya Federal Meclisi’nden Sol Parti üyesi beş milletvekilinin yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in 1999 yılında PKK’lilere karşı kimyasal silah kullandığı iddiasını yalanladı. Genelkurmay, „Sözde video görüntüsündeki kişi de, kişinin sesi de Sayın Genelkurmay Başkanı’na ait değildir“ açıklaması yaptı.

Cumhuriyet’e tekzip gönderildi

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Tayyar Süngü tarafından Cumhuriyet gazetesinde 6 Ağustos 2011 tarihinde „Alman vekilden Özel’e kimyasal silah suçlaması“ başlıklı haber üzerine gazeteye yazılı bir açıklama gönderildi.
Tuğgeneral Süngü, söz konusu görüntülerin daha önce de Roj TV ve ANF’de yayınlandığını belirterek, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in 1997-1999 yılları arasında Tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı karargahında Daire Başkanı olarak görev yaptığını, Şırnak bölgesinde görev yapmadığını, Jandarma Genel Komutanı olarak bir yıl süreyle görev yaptığı 2010-2011 yılları arasında bahse konu bölgenin sorumlu komutanı olmadığını açıkladı.

Süngü, görüntülerde yer alan komutanın Genelkurmay Başkanı Özel olmadığını açıklarken, Alman milletvekillerinin gerillaya karşı kimyasal gaz kullanıldığı yönündeki açıklamasını görmezden gelerek, kimyasal gaz kullanımı konusunda sessiz kalmayı yeğledi.

ANKARA


Orgeneral Iğsız tutuklandı

Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız, "Kamuoyunu yönlendirme amaçlı internet siteleri" davası kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Kamuoyunu yönlendirme amaçlı kurulduğu iddia edilen internet siteleri nedeniyle yürütülen dava kapsamında, yakalama emri çıkartılan 14 sanıktan biri olan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız tutuklandı. Hakkında yakalama emri çıkartılanlardan emekli Albay Fuat Selvi de önceki gün teslim olmasının ardından tutuklanmıştı.

Hakkında yakalama emri çıkartılması üzerine dün sabah avukatlarıyla birlikte İstanbul Adliyesi’ne giden Iğsız, çıkarıldığı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Hasan Iğsız ve Fuat Selvi’nin yanı sıra, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığına atanan Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, korgeneraller Mehmet Eröz, İsmail Hakkı Pekin, tümgeneraller Hıfzı Çubuklu, Mustafa Bakıcı, Tuğamiral Alaettin Sevim, Albay Sedat Özüer, Hulusi Gülbahar, Cemal Gökçeoğlu, Mehmet Bülent Sarıkahya ile Ziya İlker Göktaş hakkında da yakalama emri çıkartmıştı. 

İSTANBUL