Kirmaşan’da üç çevreci hayatını kaybetti

  • Rojhılat’ın Kirmaşan kentinin Pawe ve Ciwanro ilçelerinde çıkan orman yangınlarını söndürmeye çalışan 3 çevreci aktivist hayatını kaybetti.

Doğu Kürdistan’ın (Rojhılat) Kirmaşan bölgesindeki yaylalarda çıkan yangınları söndürmeye giden üç çevreci hayatını kaybetti.

Alınan bilgilere göre 28 Haziran Pazar günü, Çevre Meclisi üyesi Belal Emini, Yasin Kerim ve Mustar Xendani, Kirmaşan kentinin Pawe bölgesinde bulunan Buzin, Merxel ve Dirule yaylalarında çıkan yangını söndürmeye giderken hayatlarını kaybetti.

ANF’nin geçtiği haberine göre bazı kaynaklar çevrecilerin ölümünün mayın patlamasından kaynaklı olduğunu belirtti. Ancak İranlı yetkililer çevrecilerin alevler arasında kalarak can verdiğini savundu.

Çevreci Perestu Xıdıri orman yangınına müdahale eden 3 aktivistin yanarak ağır yaralandığını ve daha sonra hayatlarını kaybettiğini ifade etti.

Ancak bazı kaynaklar ise çevrecilerin İran Devrim Muhafızlarının saldırısı sonucu öldürüldüğünü iddia ettiler.

Her üç çevreci Pawe’de “Şehîd namirin” sloganlarının atıldığı görkemli bir cenaze töreniyle toprağa verildi.

Yangından dolayı çok sayıda kişinin de yaralandığı yönünde bilgiler var. Pazartesi sabahı itibariyle sözkonusu alanlarda yangın devam ediyordu.

İran yangınlara müdahale etmiyor

Son günlerde Pawe ve Ciwanro bölgelerinde büyük orman yangınları çıktı. Pawe Kaymakamı yaptığı açıklamada, Bozin ve Merexele bölgelerinde en 500 hektar ormanlık alanın yandığını belirtti.

İran hükümetine bağlı ilgili kurumlar orman yangınlarına karşı gerekli önlemleri almadığı için Rojhılat’taki orman yangınlarına gönüllü çevreci aktivistler kısıtlı imkanlarıyla müdahale ediyor. KİRMAŞAN