Kirpi patladı konvoy dağıldı

Hakkari ile Çelê ilçesi arasında ilerleyen askeri konvoyu Kani Orê alanında hedef alan gerillalar, 1 Kirpi tipi zırhlı aracı patlatıp imha edince yoldan çıkan diğer araçlar da yakın mesafeden vuruldu. Eylemde 15 Türk askeri öldürüldü, çok sayıda asker ise yaralandı.

HPG ve YJA Star gerillaları, Çukurca’da askeri konvoya yönelik bir eylem düzenledi, 15 asker öldü. Sason’da gizli birliğe eylemde 2 asker öldü ve 4 kontra yaralandı. Van’da 1 kişi cezalandırıldı.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu detaylar paylaşıldı:

* Şehit Pîroz ve Şehit Agirî Devrimci Hamlesi kapsamında 6 Haziran günü saat 21.30’da Hakkari ile Çelê (Çukurca) ilçesi arasında ilerleyen işgalcilere ait askeri bir konvoya yönelik Kani Orê alanında eylem düzenlendi. Gerillalar ilk önce konvoyda bulunan 1 Kirpi tipi zırhlı aracı sabotajla imha etti. Patlamanın etkisi ile diğer araçlar yoldan çıktı ve gerillalar konvoydaki tüm araçları yakın mesafeden yoğun bir şekilde vurdu. Bu kapsamlı eylemde 15 Türk askeri öldürüldü, çok sayıda asker ise yaralandı. Eylem ardından işgalci güçlere ait Kobra tipi helikopterler alanı rastgele bir şekilde taradı. Alanda bir operasyon başlatan işgalci güçler, 7 Haziran günü sabah saatlerinde araç enkazı, ölü ve yaralı askerleri uzaklaştırdı. Operasyon ise aynı gün sonuçsuz bir şekilde geri çekildi.

Sason’da gizli birlik vuruldu

* İşgalci TC ordusu bir süredir Batman’ın Sason alanında gizli birliklerin desteği ile pusulamalar yapıyor. Gerillalar, 4 Haziran günü Sêbene köyü yakınlarında gizli bir birliği denetim altına aldı. Bir süre denetimde tutulan bu birlik, aynı gün saat 19.30’da hedef alındı. Yakın mesafeden etkili bir şekilde vurulan birlikten 2 asker öldürüldü, 4 kontra da yaralandı. Eylem ardından işgalci güçlerin başlattığı operasyon dün de devam ediyordu.

Mustafa Güner cezalandırıldı

* Uzun bir süredir işgalci güçler ile çalışan ve kontra faaliyetleri yürüten Mustafa Güner, 6 Haziran günü saat 23.00’da Van’ın Başkale ilçesine bağlı Geliyê Masiro alanında cezalandırıldı.

Türk hava saldırıları

* Türk savaş uçakları, 7 Haziran günü saat 17.00 ile 18.00 arasında Medya Savunma Alanları’na yönelik hava saldırıları düzenledi. Bu kapsamda Kandil bölgesine bağlı Bêpala köyü çevresi, Zap bölgesine bağlı Karkêr tepesi çevresi ve Xakûrkê bölgesi bombalandı.

ANF/BEHDİNAN