Kısa haberler…..ABD’den Hürmüz’e asker talebi

ABD, Güney Kore’den Hürmüz Boğazı’na asker göndermesi için talepte bulundu. Güney Kore’de yayın yapan Yonhap haber ajansında yer alan habere göre, ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Güney Kore Savunma Bakanı Jeong Kyeong-Doo ile yaptığı ikili görüşmede, İran karşıtı ve ‘güvenlik’ gerekçesiyle oluşturulmaya çalışılan misyon çerçevesinde, Hürmüz Boğazı’na asker göndermesini istedi. Güney Kore Savunma Bakanı’nın, kendilerinin de o bölgeyi kullandığını belirterek, asker gönderme konusunu değerlendirmeye alacaklarını, talebi düşünmek için ise süre istediği aktarıldı.

SEUL


Trump’tan yeni atama

ABD Başkanı Donald Trump, Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Başkanı olarak görev yapan Joseph Maguire’ı, Ulusal İstihbarat Dairesi Başkan Vekili olarak atadığını açıkladı. Yeni görevlendirme kararını Twitter’da duyuran Trump, 15 Ağustos’ta istihbarat ekibinin başına geçecek olan Maguire hakkında, “Harika bir iş çıkaracağından hiç şüphem yok” değerlendirmesini yaptı. Bu paylaşımdan yaklaşık bir saat önce Trump, yine Twitter’da, istifasını geçen ay açıklayan ABD Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Coats’tan sonra başkan yardımcısı Sue Gordon’ın da istifasını sunduğunu duyurdu.

WASHINGTON


Köprüye 9 ceset astılar

Meksika’da uyuşturucu kartelleri arasındaki savaş, Uruapan kentinde 19 parçalanmış cesedin bulunmasıyla yeni bir boyut kazandı. Cesetlerden 9’u kent merkezindeki bir köprüye asılmış olarak bulundu. Yarı çıplak cesetlerin altında JNGC (Jalisco Yeni Nesil Karteli) imzasının yer aldığı bir pankartta halka “Sevgili insanlar, işinize devam edin” ifadesi yer aldı. İngiliz Guardian gazetesine göre, diğer parçalanmış 10 ceset de köprünün yakınlarındaki iki ayrı noktada bulundu. Meksika’da uyuşturucu kartelleri üzerine araştırma yapan Falko Ernst’e göre Uruapan kentinde hakimiyet sağlamak için üç kartel savaşıyor. Bunlar, CJNG, Tapınak Şovalyeleri ve Nueva Ailesi’ne bağlı Las Viagras. CJNG hükümete karşı açık bir savaş yürütüyor. Kartel, Zamora kentinde Mayıs’ta JCNG logolu araçlardan oluşan bir konvoyla sokaklarda gövde gösterisi yapmıştı. Resmi verilere göre Meksika’da geçen 35 bin 964 cinayet işlendi.

URUAPAN


Sıkıştığı mağaradan kurtarıldı

Kamboçya’da yarasa dışkısı toplamak için girdiği mağarada, iki kaya arasındaki dar geçitte sıkışan adam, 4 gün sonra kurtarıldı. BBC’nin haberine göre, 28 yaşındaki Sum Bora, yarasa dışkısı toplamak amacıyla girdiği mağarada, iki kaya arasındaki dar geçitte sıkıştı. Ailesinin 4 gün boyunca ulaşamadığı Bora, yapılan aramalar sonunda sıkıştığı yerde bulundu. Bora, mağaranın girişindeki bu çok dar aralıktan yaklaşık 200 kişinin katıldığı, 10 saat süren uğraşlar sonucu kurtarıldı. “Guano” olarak da bilinen ve gübre olarak kullanılan yarasa dışkısı toplayıcılığı, dünyanın en yoksul ülkeleri arasındaki Kamboçya’da birçok kişinin mesleği durumunda.

PHONOM PEHN


Çin’de ‘süper tayfun’ alarmı

Çin’de, hızı saatte 190 kilometreye varan rüzgarlarla ilerleyen ve bugün ülkenin doğu kıyılarına ulaşması beklenen Lekima Tayfunu için kırmızı alarm verildi. Afet Bakanlığı, şu anda Tayvan’da etkili olan tayfun için Zhejiang eyaletine yardım ekipleri sevk edildiğini, Şanghay’da binlerce kişiye tahliyeye hazır olmaları uyarısı yapıldığını açıkladı. Yangtze Nehri ve Sarı Nehir için Çarşamba gününe kadar sel uyarısı yapılırken, Jiangsu ve Şandong eyaletlerinde de teyakkuza geçildi.

PEKİN