Kısa haberler…..Mezarlık ziyaretine soruşturma

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Ramazan Bayramı arifesinde Yeniköy Mezarlığı’nda mezarlık ziyaretinde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyyat Ceylan’la birlikte parti yöneticileri ve üyeleri hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın gerekçesini, HDP’lilerin “talimatla” mezarlık ziyaretinde bulundukları iddiası oluşturdu. Soruşturma açılan isimler, ifadeleri alınmak üzere TEM Şube Müdürlüğü’ne çağrıldı.

AMED


‘Yaşama ses ver’ suçmuş

Tecridin kırılması için başlatılan açlık grevlerine destek olmak amacıyla “Yaşama ses ver” eylemleri düzenleyen İHD Van Şubesi yöneticileri hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Van TEM Şubesi’ne çağırılan İHD Şube yöneticileri, Servet Ertak, Menekşe Demir, Sami Buldan, Bedirhan Harman, MYK üyesi ve şube yöneticisi Kasım Kalkan’ın ifadeleri alındı. 5 yönetici daha sonra serbest bırakıldı.

VAN


4 yıldır ‘sabredin’ diyorlar

HPG tarafından alıkonulan 12 asker ve polisten biri olan Astsubay Semih Özbey’in annesi Sadiye Özbey, bugüne kadar görüştükleri tüm hükümet ve devlet yetkililerinin kendilerine sadece “sabredin” dediğini anlattı. Anne Özbey, “4 yıldır bir haber bekliyoruz. Artık hiçbir anne mağdur olmasın. Tüm anneler ve tüm evlatlar aynı. Hiç kimse mağdur olmasın” dedi.

ANKARA


Yüreklerde sönmeyen mumlar

Ankara’da 10 Ekim 2015’te Emek ve Demokrasi mitingine yapılan DAİŞ saldırısında şehit düşen 103 kişi, 44. ayında Ankara Gar Meydanı’nda anıldı. Aileler adına konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, Türkiye’nin katliamı görmezden geldiğini söyledi. Coşgun, “Yüreklerdeki acı 44 aydır bitmedi. Yüreklerimizde sönmeyen mumlar yanıyor” dedi. Konuşmaların ardından aileler temsili anıta karanfiller bıraktı.

ANKARA