Kısa haberler…Putin’in İtalya ziyareti başladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi ziyaret için İtalya’nın başkenti Roma’ya gitti. Putin’in ilk durağı Vatikan oldu. Putin, günübirlik ziyaret için gittiği Roma’da öncelikle Vatikan’a giderek Katolik Kilisesi lideri Papa Francis ile bir araya geldi. Rus lider daha sonra sırasıyla Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Başbakanı Giuseppe Conte’yle bir araya gelecek. Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, görüşmelerde önceliğin ekonomik konulara verileceğini, ikili ticaret hacmini 2013’te ulaşılan 54 milyar dolar seviyesine çıkaramadıkları için endişe duyduklarını belirtti.

ROMA


14 denizcinin ismi açıklandı

Rusya Savunma Bakanlığı, denizaltı aracında çıkan yangın sonucunda hayatını kaybeden 14 denizcinin adını açıkladı. Ölenler arasında Rusya Kahramanı unvanlı yedi birinci seviye, üç ikinci, ikisi üçüncü seviye, bir teğmen rütbeli kaptan, bir yarbay rütbeli sağlık görevlisi vardı. 14 denizcinin isimleri şöyle: Birinci seviye kaptan, Denis Dolonskiy – Rusya Kahramanı, Nikolai Filin – Rusya Kahramanı, Vladimir Abankin, Andrey Voskresenskiy, Konstantin İvanov, Denis Oparin, Konstantin Somov, İkinci seviye kaptanlar: Aleksandr Avdonin, Sergey Danilçenko, Dmitriy Solovyev, Üçüncü seviye kaptanlar: Viktor Kuzmin, Vladimir Suhiniçev, Teğmen Mihail Dubkov, Yarbay A. Vasilyev.

MOSKOVA 


                                     

Emir’in oğlu evinde ölü bulundu

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Sharjah kentinin yöneticisi Dr. Sultan bin Muhammed El-Kasimi’nin oğlu Şeyh Halid bin Sultan El-Kasimi’nin (39), Londra’daki evinde ölü bulundu. Uyuşturucu kullanımına bağlı hayatını kaybettiği iddia edilen Veliaht Prens’in ağabeyi de 1999 yılında henüz 24 yaşındayken aşırı doz nedeniyle hayatını kaybetmişti. The Sun gazetesinin haberine göre; ihbar üzerine Kasimi’nin evine giden acil servis ekipleri, çok sayıda uyuşturucu buldu. Polis kaynaklarına dayandırılan haberde, moda tasarımcısı El Kasımi’nin uyuşturucu kullanımına bağlı olarak öldüğü iddia edildi. Yerel basın ise, Veliaht Prens’in evinde verdiği cinsel nitelikte bir partinin sonunda hayatını kaybettiğini iddia etti.

LONDRA


Çin: Hong Kong’dan elinizi çekin

Çin ile İngiltere arasında Hong Kong krizi büyüyor. Çin’in Londra Büyükelçisi, eski sömürgeci güç İngiltere’yi hükümet karşıtı protestoları desteklemekle suçlayarak “Ellerinizi Hong Kong’un üzerinden çekin” dedi. Hong Kong’da parlamentoyu basan göstericiler kürsüye İngiliz sömürgesi dönemindeki bayrağı asmıştı. Çin’in Londra Büyükelçisi Liu Şiaoming, “Bazıları Hong Kong’u halen Birleşik Krallık’ın yönetimi altında görüyor. Ama Hong Kong’un artık anavatanının kucağına döndüğünü unutuyorlar. Onlara diyorum ki: Ellerinizi Hong Kong’un üzerinden çekin ve saygı gösterin. Bu sömürgeci zihniyet, bazı yetkililerin ve siyasetçilerin aklından halen çıkmıyor” ifadesini kullandı.

LONDRA