Kısalar….Netanyahu’dan ‘İran’a baskı’ çağrısı

İran’ın zenginleştirilmiş uranyum üretimine devam etme kararının nükleer silah yapma amaçlı olduğu iddiasını yineleyen İsrail Başbakanı Netanyahu, Tahran’ın ‘yalan söylediğini’ ve baskının arttırılması çağrısını yineledi. Uranyum zenginleştirme işleminin yapıldığı Fordo’daki yeraltı fabrikasının nükleer silah üretiminde kullanılan bir antrepo olduğunu iddia eden Netanyahu yayınladığı basın açıklamasında uluslararası topluma da, “Uluslararası toplumu da yalnızca İsrail ve Ortadoğu için değil, tüm dünya için bir tehlike olan İran’a baskı yapma noktasında ABD ve İsrail’e katılmalarını istiyorum” dedi.

TEL-AVİV


ABD Çin’le ticaret savaşına son veriyor

ABD ve Çin’in bir yılı aşkın süredir devam eden ticaret savaşına son verileceği iddiaları Washington tarafından da doğrulandı. Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan ve iki ülkenin anlaşmazlıkları sonlandırmakta uzlaştığı yönündeki açıklamaları, Amerikan hükümetince de doğrulandı. Beyaz Saray sözcüsünün konuya ilişkin soruya verdiği yanıtta, iki ülkenin anlaştığı iddialarının gerçek olduğu belirtildi. Anlaşma kapsamında ABD ve Çin’in şimdiye kadar uygulamaya koydukları ek gümrük vergilerini aşamalı olarak kaldırmaları planlanıyor. Ancak buna ilişkin detaylar henüz kamuoyuna açıklanmadı.

PEKİN


Trump’a 2 milyon dolar ceza

New York’taki mahkeme, ABD Başkanı Trump’ın, Amerikalı gaziler için toplanan bağışları 2016’daki Iowa ön seçimleri için kullanarak görevi kötüye kullandığı sonucuna vardı. Mahkeme, Trump ve en büyük üç çocuğunun idare ettiği yardım kuruluşlarının siyasi faaliyetlerde bulunamayacağına hükmetti. Yargıç Saliann Scarpulla, Trump’ın 2 milyon doları ilişiği olmayan yardım kuruluşlarına ve kendi birikiminden ödemesine karar verdi. Donald J. Trump Vakfı, ABD Başkanı Trump’ın çıkarları için kullanıldığı suçlamasının ardından 2018 yılında kapatılmıştı.

New York Başsavcısı Letitia James, vakfın başında yer alan Donald Trump Jr, Eric Trump ve Ivanka Trump’ın “yardım kuruluşlarının başkanlarının ve yetkililerinin görevleri” konulu eğitime katılmalarının zorunlu kılındığını da belirtti.

NEW YORK


Endonezya’da 5,4 büyüklüğünde deprem

Endonezya’nın Kuzey Sulawesi eyaletinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.  Endonezya Meteoroloji İklim ve Jeofizik Kurumu (BMKG), merkez üssü, eyaletin kuzeyinde Talaud Adaları’na bağlı Melonguane  bölgesinin 184 kilometre kuzeybatı açıklarında olan depremin, yerin 84 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini açıkladı. Depremde, ilk belirlemelere göre ölen veya yaralanan olmadı. Deprem sonrası tsunami alarmı da verilmedi.

CAKARTA


İran’da deprem: 5 ölü, 120 yaralı

İran’ın kuzey batısında gece saatlerinde meydana gelen 5.9 şiddetindeki depremde 5 kişi hayatını kaybetti, 120 kişi yaralandı.  Depremin merkez üssü, Doğu Azerbaycan eyaletindeki Tebriz kentinin 120 kilometre güney doğusunda 8 kilometre derinlikte olduğu tespit edildi. 5.9 şiddetindeki depremden sonra Perşembe saat 22.05 ile Cuma günü 01.40 arasında 4,0 ila 4,8 şiddetinde beş artçı deprem meydana geldi. İran televizyonuna bağlanan eyalet valisi Muhammed Reza Purmuhammedi, 5 kişinin öldüğünü, 30 evin yıkıldığını belirtti. Devlet televizyonu 120 kişinin de yaralandığını bildirdi.

TAHRAN


Bloomberg başkanlık yarışına katılıyor

Milyarder iş insanı Michael Bloomberg’in, 2020 ABD Başkanlık seçimlerinde Demokratlardan aday olmayı ciddi bir şekilde değerlendirdiği açıklandı.  Sözcüsü, eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in seçimlere adaylıklarını açıklayan diğer Demokratların, ABD Başkanı Donald Trump’ı yenecek kadar güçlü adaylar olmadıklarını düşündüğünü duyurdu. 77 yaşındaki iş insanının bu hafta içerisinde başvurusunu yapması bekleniyor. Cumhuriyetçi Trump’a karşı Demokratlardan şu an 17 aday adayı yarışıyor. Eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ve Vermont Senatörü Bernie Sanders, Demokratların öne çıkan aday adayları.

WASHİNGTON


İklim değişikliği İtalya’da zorunlu ders

İtalya, gelecek yıldan itibaren iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma derslerini okullarda zorunlu ders olarak müfredata alan ilk ülke olmaya hazırlanıyor. İtalya, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı itibarıyla iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma derslerini okullarda zorunlu ders olarak müfredata alan ilk ülke olmaya hazırlanıyor. Söz konusu açıklama hükümetin çevre politikalarını en çok destekleyen ismi olan İtalya Eğitim Bakanı Lorenzo Fioramonti’den geldi. Fioramonti, “İtalyan eğitim sistemini, çevre ve toplumu okulda öğrendiğimiz her şeyin merkezi haline getiren ilk eğitim sistemi yapmak istiyorum” diye konuştu.

ROMA


El Kaide liderleri için para ödülü

ABD Dışişleri Bakanlığı, El Kaide terör örgütünün bazı yöneticilerinin yer tespitine yardımcı olacak bilgi karşılığında toplam 10 milyon dolar ödül verileceğini duyurdu. Bakanlık, El Kaide’nin önde gelen isimlerinden Sa’ad bin Atıf al-Avlaki ile İbrahim Ahmed Mahmud el-Kusi’nin yerlerinin belirlenmesi için teklif edilen ödüle ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında bu isimler hakkında bilgi vereceklere, yetkililere elektronik posta veya telefonla ulaşmaları çağrısında bulunulurken, Avlaki için 6 milyon dolar, Kusi içinse 4 milyon dolar ödül verileceği kaydedildi. Para ödülü, ABD Dışişleri Bakanlığının “Adalet için ödül” programı kapsamında verilecek.

WASHİNGTON