Kısalar…..Pankart indirildi

HDP Mersin İl Örgütü, kayyumlara dikkat çekmek için sabah saatlerinde il binasına “Kayyum irade gaspıdır halk iradesi esastır” yazılı pankart astı. Bir süre asılı kalan pankart, daha sonra polislerin Valiliğin kayyuma ilişkin yasak kararı gerekçe gösterilerek indirildi.

MERSİN


Bildirilere el konuldu

HDP Batman İl Örgütü’nün hazırladığı kayyumları protesto eden bildiri ve stickerlara savcılık kararı ile el konuldu. “Susmuyoruz, sinmiyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kayyum darbedir”, “Merdîn, Wan, Amed Berxwedan Jiyane” yazılı stickerlar ve bildirilere el konulmasının gerekçesi, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” olarak gösterildi.

BATMAN


Dağıtanlara gözaltı

HDP Mamak İlçe Örgütü, belediyelere atanan kayyumları protesto amacıyla bildiri dağıttı. Mamak ilçesinin mahallelerinde bildiri dağıtan 8 HDP’liyi durduran çevik kuvvet polisleri, kayyum karşıtı bildiri dağıtılmayacağını ileri sürerek partilileri gözaltına alındı. HDP’lilerin ellerindeki tüm bildirilere el konuldu.

ANKARA


İşkence kusurmuş

Amed’in Hani ilçesine bağlı Yukarı Turalı köyüne 17 Aralık 2018’de baskın yapan devlet güçlerinin, Ali İhsan, Abdulsamet, Ayhan ve Tuncay Opçin’e işkence yapması aklanmaya çalışılıyor. İşkence, doktor raporuyla tespit edildi. Ancak mağdurların şikayetiyle açılan davada, görevli jandarma personeli hakkında işkenceden değil, ‘görev kusuru’ suçu olan “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” olarak iddianame hazırlandı.

AMED


148 işçi katledildi

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) iş cinayetlerine ilişkin Ağustos raporunu açıkladı. Raporda, 14’ü çocuk, 12’si kadın ve 11’i göçmen olmak üzere en az 148 işçinin yaşamını yitirdiği belirtildi. 2019’un ilk 8 ayında en az bin 174 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı. Raporda ayrıca tarım işçilerine ilişkin bilgiler paylaşılırken, çiftçiler ve küçük üreticilerin durumuna da dikkat çekildi.

İSTANBUL


EYT’lilerden miting

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), hükümetin adım atması için dün Ankara Tandoğan Meydanı’nda miting düzenledi. KESK, DİSK ve siyasi partilerin destek verdiği mitingde, “Emeklilik hakkımız söke söke alırız”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

ANKARA