Kistik fibrozis’in tedavisi -I-

SAÐLIK

Kisitk fibrozis hastalığında seyri belirleyen en önemli organ akciğerlerdir. Bundan dolayı solunum yolu ile verilen tedavinin ayrı bir önemi vardır. Solunan hava ile birlikte ilaç verilmesi inhalasyon tedavisi olarak adlandırılır. İlaçları bu yolla vermenin birçok avantajı vardır. İlaç etki etmesi istenen bölgeye doğrudan gitmektedir. İlacın az miktarda verilmesi yeterlidir. Verilen ilaç hızla etkisini göstermektedir. İlacın genel yan etkileri serumla veya ağızdan (hap veya şurup) verilen ilaçlar ile karşılaştırıldığında daha düşüktür. İlaçların ağız içinde birikerek istenmeyen etkiye yol açmaması için inhalasyon sonrasında ağızın su ile çalkalanması veya diş fırçalanması, küçük çocuklarda ise bir kaç yudum su içirilmesi önerilmektedir. Bronş açıcı ilaçlar, kortisonlu ilaçlar, balgam çözücü ilaçlar ve antibiyotikler inhalasyon yoluyla verilebilir. 

Kistik fibrozisli hastalarda enfeksiyonların erken ve etkili bir şekilde tedavi edilmesi akciğerde oluşan hasarın önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Eğer başlangıçta hastanın genel durumu iyi değil, nefes darlığı, oksijen ihtiyacı var ya da solunum fonksiyon testlerinde yüzde 10 ya da daha fazla düşüklük var ise hemen hastaneye yatırılarak damar yoluyla antibiyotik tedavisi (genellikle 2 ayrı antibiyotik) alması önerilmektedir. Atağın ağırlığına göre tedavinin 2-4 hafta sürdürülmesi önerilmektedir.

Kistik fibrozis hastasının akciğerinde üretilen balgam koyu, kalın ve yapışkandır. Bu balgam nefes almayı güçleştirmekle kalmaz, aynı zamanda akciğerlere yapışır, küçük hava yollarını tıkar ve mikropların bu bölgede üremesini kolaylaştırır. Dolayısıyla hava yollarını bu balgamdan arındırmak gerekir.

Enfeksiyonların tedavisinde antibiyotiklerin yanı sıra göğüs fizyoterapisinin arttırılması da çok önemlidir. Kistik fibrozis kronik bir hastalık oldugundan dolayı göğüs fizyoterapisi hayat boyu gerekli görülmektedir. Hastalık tanısı konulduktan sonra fizyoterapiye başlanmalıdır. Kullanılan egzersizler öksürük ve balgamın temizlenmesinde önemlidir. Öğretilen solunum teknikleri çocuğun fiziksel olarak güçlü olmasını ve daha iyi nefes almasını da sağlamaktadır.

Haftaya da Kistik fibrozis hastalığının diğer tedavi yöntemlerini ve yapılması gereken aşıları işleyeceğim.

*KURD-AKAD Kürt Akademisyenler Ağı