Kitap fuarı

Diyarbaqır’da kitap fuari war. Egerse fuara gitmeseydım xalqımızın bu qadar kitap qurdi olduğuna heyatta inanmazdım. Alınan kitap sayisına baqılırsa her Diyarbaqırli ayda ortalama 2 roman, 3 şiir kitabi, 5 felsefe, 4 tarih, 1 qariqatür, we 2 de QPSS kitabi bitiri. Kitaplara sarılan mi dersiniz, sayfalari önce qoqlayıp sonra qarıştıran mi dersinız, ayni kitaptan 1 tane almayi yetersız görüp 3-5 tane alan mi dersınız, êle bi ilgi yani. Zaten batidan gelen misafirler, yazarlar, yayınewleri qaç gündür kendıne gelememişler. Tabii kitaplara ilginın bu düzeyde olacağını öngörüp ona göre hazırlıx yapanlar da wardi.

Fuardan 1 hafta önce…

Sedo geldi dêdi Reco xeberın war, kitap fuari düzenlenecax? Dêdım yaw ma heppi ayni şeyleri yazilar, zaten bıldığımız şeyler. Dêdi orasi êle de hanê diyem bu bi fırsat olabılır. Dêdım ne için? Dêdi bilisen elımızde bayaği bi Qasırga Taburi we Bir Sawaşın Anatomisi kitaplari qaldi. Dêdım yani? Dêdi yani, bu basqi ortamında ne bız dağıtabıliyıx ne de mıllet qorxmadan alabıli, kitap fuari bi fırsat olabılır. Dêdım wula bilmeyen de diyecax sanki fuarda parti oqulunun eserleri xalqla buluşacax ha, ma orda da yasaxtır. Ben êle deyince Sedo güldi. Dêdi Reco seni tanımasam diyecağım 1976’da hereketi yeni taniyan Suruçli bi gundisen ha, yaw ma sanki açıxtan dağıtacağız? Dêdım walla Sedo ne açıxtan dağıtabılırız ne de qapalidan, wazgêç! Dêdi hele önce dinle sonra qafana yatmazsa wazgêçax. Dêdım de hadê söyle. Dêdi yayınewlerının standlarına baqarız egerse tanıdıx warsa kitaplari ona vêrırız o da oqurlara diyecax bu da yayınewımızın hediyesi, bêlece bız de amacımıza ulaşırız.

Sedo anlatırken ben de o atmosferi heyal êdiyem. Dewam êtti, dêdi fuar olduğu için inancın olsun qolilerle polêsın yanından gêçsax bile şüphelenmezler. Dêdım anlattığın şeyler mantıxli, hem de bızım için de eyi olur, uzun süredır hêç sistemi gêj êdecax hamle yapmamiştıx. Ben êle deyince bu ğaza geldi, dêdi yani tabii alana farqli malzemeler de ulaştırabılırıx hema hanê uygun olur mi bilmiyem. Dêdım Sedo abartma, sen kitaplari hediye şeklınde qaplayıp qoliye qoy, görecaxsan haftaya fuarın en çoq rağbet gören kitaplari bızımkiler olacax.

Fuar alani…

Hazırlıqlarımızi tamamladıx. Görevlendırmeye göre ben fuar alanında gözetleme we perdeleme yapacağım, Sedo da standlardaki tanıdıxlar aracılığiylan kitaplari xalqla buluşturacax. 3 qoli kitap ulaştırdıx fuar alanına. Elımızdeki qolileri gören bazi gençler diyi abê yazarlarınızın imza etkinlıği de war? Diyiyıx yoq walla müsait degıller. Sedo baan dêdi Reco sen ayıxtırmadan bütün standlari fılan gez, egerse olağanüsti bi durum olursa baan ulaş. Dêdım sen de diqqat êt, açıx vêrme. Dêdi temam. Görev alanlarımıza dağıldıx.

Dêdım hele biraz ortalıği qolaçan êdeyım ne war ne yoq. Yaw nêreye gitsem mıllet quyruxta. Quyruğa girmesen saan cahil göziylen baxilar. Walla ben de bi quyruğa girdım. Kendi kendıme diyem bu qadar insan quyruğa girdığına göre dêmax buradaki kitaplar en iyisidır, kitaplara şöyle bi baxar çıqaram. Zaten üstümde fazla para da yoq. Meger yazarların imza etkinlıği warmiş. Ê sırada olunca we sıra saan gelince mecburen masadaki en az bir kitabi alman lazım. Zaten masadaki yazar saan gözüylen kitabıni işaret êdi yani şunlari al. Lîs Yayınewının ögündeki quyruğa girmişem. Bi baxtım Sîdar Jîr we Dilawer Zeraq da orda. Önümdeki baan döndi dêdi abê saqın Dilawer Zeraq’ın kitabıni alma. Dêdım niye? Dêdi yaw bence o delidır, onun kitabıni aldım sıra tam baan geldi ona uzattım imzalamasi için. Dêdım êê? Dêdi, baan adımi sordi ben de Şiyar dêdım baxtım “i” herfi yerıne şapkali “î” yazmiş. Bız bêle qonuşunca sıradaki 2-3 kişi daha bızi dinlemeye başladi. Bi tanesi dêdi ma Kürtçe’de y herfınden önceki şapqali “î” warsa şapkasız “i”ye dönüşür. Şiyar dêdi ê de gel de söyle, ben de êle dêdım diye kitabıni benden aldi u baan dêdi saan kitabımi satmiyem başkasının kitabıni almax istisense gine sıraya gir. Dêdım ma êle şey mi olur yaw, her yazar için yeniden sıraya mi girecağız?

Arqadan bi ses duydum biri dêdi belli ki adam yaratım sürecıne girmiş. Döndım baxtım 3 kilo bıyıği olan bi abê. Dêdım ne yaratımi abê? Dêdi yazarlar bi eser yazmadan önce qaosa ihtiyaç duyiler, bazen oqurlarıylan bazen aileleriyle bazen de kendileriyle bêle inatlaşmalar yaşilar, yaratım sancilaridır bunlar. Bi başqasi dêdi abê quranıma doğri diisen, Şêxmus Diken abê de ayni êledır. Dêdım niye o ne yapi? Dêdi Şêxmus abê bızım qomşimızdır gêçen sabahın köründe Belgin abla ona bağıridi diidi Şêxmus ewe gel bax 2 gündür baxçede yatisan, bızi mıllete rezil êttın. Dêdım êê? Dedi Şexmus abê de ona dêdi ben ister soqaxta yataram ister yataxta mıllete nesi, benım burda yatmami görmaxtan rahatsız olisansa baban ewıne git, bê mınnete. Dêdım sonra? Dêdi Şêmus abê Belgin abla ile yaşadıği qaostan bi hafta sonra hemen kitap çıqardi, son kitabi o qaosun ürünidır. Şoqa girdım. İçimden diyem bu yazarlar dêmax quantumcidırlar. Bız bêle qonuşurken sıra bıze gelmiş. Hêcanlanan weya çoq parasi olan 5-6 kitap alıp oturan yazarlara imzalati. Walla baxtım masadaki en ince kitaplar Sîdar Jîr’in kitaplaridır. Dêdım kesin en ucuz onunkilerdır, 1 tane alsam ayıp olur en iyisi 3 tane alayım. Masadaki 3 kitabi aldım egılerax yawaşça dêdım abê 3 tanesi ne qadar? Dêdi kitapların arqasında fiyatlari yazi. Mılletın içinde “abê her kitabın arqasında fiyati yazar hema en son ne qadara bıraxırsan?” da diyemiyem. Dêdım aydınlattığın için sağol xocam. Kitaplari elımden aldi dêdi ismın nedır? Dêdım xêrdır niye sorisan? Yüzüme baxti dêdi ismini we “ji hevalê brêz re” yazıp imzalayacağım. Dêdım abê silav û rêz ji min jî hema imzalama, êle qalsın. Baan tip tip baxti dêdi ewet sıradaki…

Lîs Yayınewının quyruğundan çıxtım. Bekliyem Sîdar Jîr’in ögündeki kitaplar bitsin ki sırada bekleyip de kitabıni alamayanlara çaxtırmadan bendekileri satayım. Mirate tam masadakiler bitti derken bi qoli daha getıriler. Baxtım xêr yoq, ordan ayrıldım.

O qadar kitabi kim oquya

Yayınewleri adeta çılgına dönmişler. O qadar satış yapmişlar ki ilgiyi çekmax için bazi kitaplarını bedewa dağıtilar. Walla kim kitap vêdiyse aldım. Kendi kendıme diyem bunlari götürürem mehledeki çocuqlara dağıtıram hepsi çoq sewınecax. Kitaplarım o qadar çoğaldi ki en son bi qoli aldım kitaplari ona doldurdum. Qoliyle quyruğa giriyem. Beni görenler yanındakilere diiler walla bu ya yazardır ya da bilim adami, ma yoqsa o qadar kitabi kim oquyabılır. Ben de etrafımdakilerın de duyabilecaği şekılde maxsus arqama dönüp diyem şu yazarın son kitabıni almanızi öneriyem, adam dehşet yazmiş.

Qolideki kitaplar çoğaldıqça benım bêlımın ağrisi de artmaya başladi. Kitap doli qoliyi yere qoydum u üstüne oturdum. Dêdım kendıme biraz dinleneyım. Qolideki en qalın kitabi aldım elıme qaşo oqiyam. Sayfalarıni çewırdım baxtım tırşık, babaqenuç, dolma, kellepaça filan tarifi war. Hangi ara Silva Özyerli’nın yemek kitabıni almişam ben de bılmiyem. Üstümdeki bütün parayi kitaplara vêrdığım için Sedo ile ewe dönmax için yol paramız bile qalmadi. Dêdım en iyisi burali olmadıği anlaşılan bi qadın gêçerse ona diyeyım memleketımızın meşhur ew yemekleri kitabından son bi tane qaldi, almisan?

Etrafa êle baxiyam. Bi süre sonra baxtım Şêxmus abê yanında bi qefleyle standlari gezi. Şêxmus abê onlara diyi buranın gençleri eskiden de Hewsel baxçalarında buluşur, qaradut yêdıxtan sonra Ongözli’de suya girer, daha sonra Qırklardağı’ndan surlara baqarax şiirler oqurdi. Şêxmus abê Paris’i anlatır gibi qonuştuğuna göre dêdım bunlar kesin burali degıl. Selam vêrdım, dêdım Şêxmus abê kitabın hariqaydi keşke dewamıni da yazsan. Dêdi hangisi? Oqumamişam da, dondum qaldım. Dêdım abê en sonuncısi. Dêdi sağolasan. Elımdeki yemek kitabını Şêxmus abênın yanıdaki qadınlara satmax için uzatıp tam dêdım memleketımızın… Şêxmus abê kitabi alımden aldi dêdi gözlügüm de masada qaldi hema neyse vêr imzalayayım. Diyemedım abê bu kitap senın degıl.

Görecaxtın qapış qapış gitti

Neyse, fuarda Sedo ile faaliyetımızi tehlikeye atacax bi durum olmadi. Fuarın çıqışında bekliyem ki Sedo gelsın bi an ewwel yürüyerax ewe dönax, yolumuz uzun. Bekle bekle Sedo gelmedi. Dêdım walla kesin Sedo da kendıni qaptırıp kitap quyruxlarına girmiş. Fuarın altıni üstüne getırdım yoq. Xuylanmağa başladım. Sedo siviller tarafından alınmiş olabılırdi. O yüzden benım hemen ayrılmam lazımdi. Bi qoli doli kitabi orda bıraxıp yola çıxtım. Elımi qaldırdım sağolsun bi traqtör beni alıp şehre qadar götürdi.

Doğrica qehweye gittım. Baxtım Sedo orda, tek başına oturmiş lezzo içi. Dêdım oo paşamızın kêfi de yerınde. Baan baxti dêdi yaw nêrdesen sen? Dêdım dalğa gêçisen wula, asıl sen nêrdesen? Dêdi walla kitapların tümüni dağıttıxtan sonra güvenlıx nedeniyle bi an önce alandan ayrılalım diye seni aradım hema bulumadım, mecburen wurup buraya geldım. Dêdım ne yani, o qadar qısa sürede tüm kitaplari dağıttın he? Kêften ağzi qulaklarındaydi. Dêdi walla, bızım mehledeki Bedo üniverstelilere kitap satan bi yayınewının standındaydi, Bir Sawaşın Anatomisi kitabıni anatomi kitabi alan gençlere, Qasırga Taburıni de QPSS’ye hazırlıx cografya kitabi alanlara dağıttım, ê de nasıl dêmedım yayınewının hediyesidır görecaxtın qapış qapış gitti. Ben de yanındaki kursiye oturdum dêdım dêsene şu anda yüzlerce gencımız anatomi we qpss’ye hazırlıx coğrafya dersıne çalışi. Sedo dêdi rebbım hepsıne zihin açıqlıği vêrsın u onlari şu anda çalıştıxlari bilimin yolundan ayırmasın. Dêdım amin Sedo amin!