Kız kardeşlerimizleyiz

Almanya’nın Stuttgart kentinde Kobanê (Schlossplatz) meydanında Rojava işgaline karşı yapılan eyleme katılan Perulu kadınlar, Kadın Savunma Güçleri YPJ ve Rojava ile dayanışma mesajı verdi.

Almanya’nın Erfurt kentinde düzenlenen 12. Politik Kadın Konseyi’ne katılmak için Peru’dan gelen kadın grubu, faşist Türk devletinin Rojava’yı işgalini protesto için Stuttgart’ta düzenlenen eyleme katıldı. Perulu Birleşik Mücadele Kadın Hareketi adına konuşan Edithluz Irene Castro Muñoz, “Biz biliyoruz ki eğer kadınlar eline silah almışsa bunu ülkelerini ve insanlarını savunmak zorunda kaldıkları  için yapmışlardır. Ben anti emperyalist ve kapitalizme karşı bir kadın olarak işgale karşı ’Ya Basta’ (Yeter artık) diyorum” dedi. Muñoz, “İşgale karşı kendilerini savunan Kürtlerin yanında olduğumuzu, kız kardeşlerimizin bilmelerini istiyoruz” diye belirtti.

Mücadeleleri onur verici

Basilia Llanqui Flores ise 12. Politik Kadın Konseyi’nde Rojava’ya yönelik işgalin gündeme geldiğini ifade ederek, “Kız kardeşlerimizin böyle zorlu bir savaşa karşı mücadele vermesi çok onur vericidir” dedi ve ekledi: “Ben Peru’nun yüksek dağlarından geliyorum ve bizler Rojava’daki kız kardeşlerimizin yanındayız. Tüm dünyadaki kadınlar bir olup Rojava’daki kadınları desteklememiz gerekiyor.”

Onları anlatacağız

Türk devletinin işgaline tepki gösteren Flores, “Ben bir kadın olarak yaşanan bu işgali anlamakta çok zorlanıyorum. Şiddete karşı şiddet kullanmak doğru değil ama biz biliyoruz ki Rojava’da savaşan kadınlar ülkeleri için buna mecburlar. Bizler Rojava’da yaşanan işgal hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyoruz. Gittiğimiz her yerde de orada yaşananları ve mücadeleyi anlatacağız” dedi.

PERVİN YERLİKAYA/STUTTGART