Kızamıkçık

Kızamıkçık virüslerin sebep olduğu ve döküntülerle seyreden bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık genelde basit ve tehlikesizdir. Bazen belirtisiz, bazen de sadece lenf bezlerinin büyümesi ile kendini gösterir. Belirtisiz veya az belirtiler ile seyreden kızamıkçık da bulaşıcıdır.

Ateş ve halsizlik gibi ön belirtiler genelde görülmemektedir veya hafif seyretmektedir. Kızamıkçıkta kulak altı, boyun ve boğazdaki lenf bezleri şişmektedir. Lenf bezleri büyümesi bazen döküntüden önce ortaya çıkabilir. Döküntü genelde açık renktedir (pembe). Döküntü yüzde başlar ve daha sonra tüm vücuda yayılabilir. Döküntü en geç üç gün içinde tekrar kaybolur. Ağız içinde de lekeler oluşabilir. Bunun dışında gezici eklem iltihabı ağrısı görülebilir.

Hastalığın kuluçka süresi 2-3 hafta arasında değişmektedir.

Yapılan fiziki muayanede yukarıda bahsettiğimiz belirtilerin görülmesi kızamıkçık olduğunu düşündürür. Hastalığın tanısı için genelde fazla tahlillere ihtiyaç yoktur. Gerekirse kan tahlili ile tam teşhis konulabilir.

Çok nadiren de olsa kızamıkçığa yol açan virüs beyin iltihabına da yol açabilir. Ancak bunun seyri oldukça iyidir.

İlk üç-altı ay anneden geçen doğal koruma söz konusudur. Kızamıkçığa karşı aşı bulunmaktadır. Aşının ilki 11-14 ay arası, ikincisi ise 15-23 ay arası önerilmektedir. Kızamıkçık aşısı kızamık ve kabakulak aşısı ile aynı şırınga içinde bulunmaktadır.

Kızamıkçık hastalığının tedavi olanakları bulunmamaktadır. Fakat belirtilere göre ilaçlar kulanılabilir (ateş düşürücü, ağrı kesici vb.).

Hamileliğin ilk üç ayında kızamıkçık geçiren annelerin bebeklerinde doğumsal kızamıkçık ortaya çıkar. Bu hastalığın belirtileri körlük, sağırlık, kalp bozuklukları, beyin arızaları gibi ciddi sorunlardır. Kızamıkçık ile doğan bebekler aylar (hatta yıllar) boyunca bulaştırıcıdır. Bu risk zamanında aşının yapılmasıyla önlenebilir. Çocukken aşı olmamış kadınlar daha sonra da (yetişkinlik çağında) aşı olabilirler. Böylesi durumda aşıdan sonra üç ay hamile kalınmaması önerilir. Kızamıkçık geçirmemiş hamileler ilk üç ay kızamıkçıkla temas etmekten kaçınmalıdır.