Klinikte Rojava sergisi

GÜL GÜZEL / ESSLINGEN 

Almanya Esslingen şehrinde Kobanê Sağlık Merkezi ile dayanışmak için fotoğraf sergisi açıldı. Dr. Karina Klein’ın kliniğinde açılan fotoğraf sergisindeki eserler, Rojava’da fotoğrafçılık yapan Mark Müllere ait. 

Cuma akşamı açılan ve 13 Nisan’a kadar açık tutulacak Rojava Fotoğraf sergisini kendi kliniğinin odalarında açan cerrah operatörü Dr. Karina Klein,”Kadın grubumuzdaki Ayfer Onar, bu fotoğraf sergisini Tübingen’de görmüştü. Bize sergiyi çok beğendiğini anlattı. Ben de hemen ‘benim kliniğimde bu sergiyi açabiliriz’ dedim. Benim için bu serginin önemli nedenleri var. 2014 yılının kışında hepimizin şahit olduğu Kobanê direnişi gerçekleşti. DAİŞ bu küçük şehri kuşatmıştı. 2015 başlarında DAİŞ’in elinden geri alınan şehrin yüzde 80’i yıkılmıştı. Şehir DAİŞ’ten geri alınanca, Kobanê’liler hemen geri dönmeye ve şehirlerini yeniden inşaa etmeye başladılar. Bence bu insanlara yardım etmek insani ve tıbbi bir görevdir. Onun için bu fotoğraflar buraya çok uyuyor” dedi

Kürt otonomi bölgesi olma özelliği 

Serginin hedefini ve gereğini ise Dr. Klein şu sözlerle dile getiriyor: “Yeniden inşaa edilen Kobanê’ye yardım edip, bu inşaanın devam edebilmesi için imkanları oluşturmak istiyoruz. Kobanê’nin ve Rojava’nın yeniden inşaa edilmesi önünde bir çok engeller var. Çünkü burası bir Kürt otonomi bölgesi. Ve burda yapılan öz yönetim sözleşmesi ile bütün diller, inançlar, etnik ve en önemlisi kadınların eşit haklarla, özgürce bir arada yaşamasını oluşturuyor. Yani burda yalnız Kürtler değil, Asuri, Süryani, Êzîdî, Arap, Çerkez, Ermeni halklar eşit ve demokrasi içinde yaşayabiliyorlar. Bence bizlerin bu durumu aklımızdan çıkarmayıp, gözden kaçırmamamız ve Rojava’daki demokratik öz yönetime dayanışmamızı göstermemiz gerekiyor. Bu Demokratik öz yönetime yardım etmemizin en önemli bir yanı da bizim bir kadın kulubü (Soroptimist) olmamızdan kaynaklı.”

Kobanê’ye yardım edilmeli

Kadın hakları için her zaman mücadele ettiğini ifade eden Dr. Klein, çalışan kadınların haklarını korumak için 4 yıl önce Esslingen’de Soroptimist kulübünü açtıklarının bilgisini verdi.

Dr. Klein, “Biz bir yıl önce de kendileri buraya gelen ama 3 kız çocuğunu Türkiye’de çocuk esirgeme kurumunda bırakan Êzîdî bir ailenin çocuklarını da bütün imkanlarımızı kullanarak getirdik. Bununla burdaki halkın ilgisini Irak ve Suriye’deki duruma çekmek istedik. Çünkü oralarda kadına karşı feodal yapı ve savaş ortamından dolayı tehlike ve baskılar çok büyük. Geçen bu 3 senelik süreç içerisinde ordaki durum burda çok güncelleşti ve şimdi herkes takip edebiliyor. Özellikle de kadınların kaçırılması ve uygulananlar bizlerin özel ilgi alanımız haline geldi. Bu yüzden de başka yerlerde açılan Kobanê’ve Rojava fotoğraf sergisi, bizim konumuzla da ilgili olduğu için ilgimizi çok çekti. Kendi kliniğimin, serginin açılması için uygun yer olarak gördüm. Çünkü fotoğraflar çok güçlü olan insanlardan, acılarından ve nasıl bir yardıma ihtiyaçları olduğundan bahsediyorlar.” 

Bütün bağışlar Kobanê sağlık merkezine

Serginin Esslingen’de açılması için büyük emek verenlerden Soroptimist kadın kulunü üyesi Ayfer Onar ise, “Biz bu fotoğraf sergisini Medico International ile anlaşarak yaptık. Buradan gelecek bütün gelirler ister elden yapılsın, isterse banka üzerinden yapılsın; hepsi Kobanê Sağlık Merkezine aktarılacak. Bunun için hazırlanan bağış formüllerinde de bu kodlanmış durumda. Bizde bu formüller var ve herkes bu konuda Kobanê Sağlık Merkezi ile dayanışmak için bağış yapabilir. Fotoğraflar satılınca, elde edilecek meblağ da dahil hepsi sağlık merkezine Medico International tarafından aktarılacak” diye konuştu.

Sergiye Esslingen LimArin Kürt Kadınları Meclisinden de destek geldi. Kobanê Sağlık Merkezi ile dayanışmak için evlerinde pişirip, getirdikleri çok çeşitli yemeklerin büfesini açarak, satılan yemeklerle, büyük destek verdiler.

Gecenin müzik katkısı ise Şengalli ailelerin gençlerinden oluşan, Band HANİ grubundan geldi. Söyledikleri Almanca ve Kürtçe eserlerle Kobanê’ye destek verdiler.

Fotoğraf sergisi 4 hafta açık kalacak

Dr. Karina Klein’ın kliniğinde (Berliner Str. 4, Esslingen) açılan sergi 13 Nisan’a kadar, pazartesinden Cuma gününe kadar saat 9 ile 18 arası, cumartesileri saat 11 ile 15 arası açık olacak. 1 Nisan’da saat 16.00 da kendisi de Rojava’ya tıp malzemeleri götüren Dr. Adnan Kur, “Rojava için umutlar” adlı sunumu yapacak. 8 Nisan saat 16’da ise sergilenen Fotoğraflar açık oturumla satışa çıkarılacak.