Kobanê’de on binler: Türkiye DAİŞ’in ortağı

Kobanê’de Türk devletinin gerçekleştirdiği kadın katliamını kınayan on binler, Türkiye’nin DAİŞ’in saldırılarını sürdürdüğünü vurguladı.

Kobanê’de bir araya gelen on binler, kitlesel yürüyüşle Türk devletinin Kobanê’nin Helincê köyünde gerçekleştirdiği kadın katliamını kınadı.

Özgür Kadın Meydanı’nda bir araya gelen kitle, işgal saldırılarını kınayan pankartlar, Kongreya Star bayrakları ve şehitlerin posterleriyle yürüyüşe geçti. Kent sakinlerinin yoğun katılım sağladığı yürüyüşte, Türk devletinin katliam ve saldırılarına öfke yağdı.

Sık sık direniş sloganlarının atıldığı yürüyüş Şehit Egid Meydanı’nda mitinge dönüştü. Burada Fırat Bölgesi Kadın Hareketi adına konuşan Rewşen Haçim, Türk devletinin kadınları katlettiği saldırıyı DAİŞ çetelerinin 2015 yılında gerçekleştirdiği katliam saldırısının yıldönümüne denk getirdiğine dikkat çekti. Türk devletinin DAİŞ’in ortağı olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirten Rewşen, katliam saldırılarına karşı direnişlerinin süreceğini vurguladı.

Fırat Bölgesi Özerk Yönetim Yürütme Meclisi Eş Başkanı Mihemed Şahîn, Türk devletinin uluslararası güçlerle vardığı ateşkes anlaşmalarını ihlal ettiğini ve sivil halkı hedef aldığını söyledi. PYD Fırat Bölgesi Genel Meclisi Üyesi Eyşe Efendî ise Türk devletinin Kürt kimliğini hedef aldığını ve kapsamlı bir katliam planladığını vurguladı.

Eylem sloganlar eşliğinde sona erdi.

ANHA/KOBANÊ