Konferans startı 19 Mayıs’ta

Almanya’nın Bielefeld kentinde “Savaşa hayır! Demokratik adil çözüm” konulu panel düzenlendi. Panelde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlattığı barış sürecine herkesin aktif destek vermesi gerektiği belirtildi.

Bielefeld Uluslararası Karşılaştırma Merkezi ve Barış Evi (IBZ) tarafında organize edilen ve Bielefeld Barış Meclisi tarafından desteklenen panele Gazeteci-Yazar Günay Aslan, KNK Üyesi Nilüfer Koç, Bielefeld Barış Meclisi Sözcüsü Hüseyin Yıldız ve Avrupa Barış Meclisi üyesi Cenap Özek konuşmacı olarak katıldı. IBZ binasında yapılan panele ilgi oldukça yoğundu.
Moderatörlüğü yapan Hüseyin Yıldız’ın açılış konuşmasının ardından ilk sözü KNK Temsilcisi Nilüfer Koç aldı. Koç, bu sürecin Kürtler tarafından yalnız başına götürülemeyeceğinin altını çizerek, “Tüm örgütlerle konuşuyoruz. Sadece Kürtlerin süreci değildir. Herkes öznel bir şekilde bu sürece katılmalıdır. Desteklemek olmamalı. Herkes katılıp ne istediğini talep etmeli, yani öznesi olmalıdır” dedi.

Konferans startı
Bu süreçten kazanan tarafın Kürtler ve demokrasi olacağını dile getiren Koç, “Kürtlerin Demokratik Özerklik talebi halen devam ediyor. Bundan vazgeçilmiş değil. Bu süreç halka açık şeffaf bir şekilde yapılıyor. 19 Mayıs’ta tüm Türkiyeli güçlerle bir araya gelip Avrupa’da yapacağımız konferansın hazırlıklarının startını vereceğiz. Büyük ihtimalle Haziran ayında konferansı gerçekleştirceğiz” diye konuştu.
Nilüfer Koç’un ardından söz alan Cenap Özek ise bu süreçte kötümser olunmaması gerektiğini vurguladı.
Aynı zaman Avrupa Barış Meclisi Temsilcisi olan Gazeteci-yazar Günay Aslan . ise kısa bir tarihsel hatırlatmanın ardından “Artık tarih sahnesine bir halk bir ülke doğuyor. Türkiye artık Kürtlerle çatışmaktan kaçınıyor. Bunun işaretleri var. Türkiye Kürtlere yanıt vermekte zorlanıyor ama Kürtler cevabını vermiştir. Bu sürecin sonuca ulaşmaması tüm halkların Ortaçağ karanlığına gömülmesi anlamına gelir. Bu nedenle her kesim, tüm inanç grupları bu sürece destek vermelidir. Bizzat yer almaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

MURAT MANG/BIELEFELD