Kontrol noktası imha edildi

HPG ile YJA Star gerillaları Amed Lice ilçesi kırsalında yaptıkları eylemde 8 asker öldü. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ise Türk ordusuna ait 1 mevzi ile 1 konteynır imha edildi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), 21 Temmuz günü Amed’in Lice ilçesine bağlı Kıjılnehiz köyü yakınlarında yapılan eylemin ayrıntılarını açıkladı. Yakın mesafeden askeri kontrol kulübesi vuruldu. Eylemde 8 asker öldü. Gerillanın bu etkili eyleminde Aram fedaice savaşan Aram adlı gerilla ise sağ ele geçememek için bombasını kendisinde patlatarak şehit düştü.

HPG, eylem ardından Türk ordusunun ölü ve yaralılarını zırhlı araçlarla alandan uzaklaştırdığını ifade etti. HPG şehit gerillanın kimlik bilgilerinin daha sonra açıklanacağını belirtti.

Mevzi ve barınaklar vuruldu

HPG BİM, Şehit Pîroz ve Şehit Agirî Devrimci Hamlesi kapsamında gerillanın 28 Temmuz günü Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesine bağlı Şehit Gafur tepesinde konumlanan Türk ordusuna ait mevzi ve barınakları vurdu. Eylemde 1 mevzi ve 1 konteynır imha edildi.

Çaldıran’da gerilla vurdu

25 Temmuz günü Van’ın Çaldıran ilçe merkezine doğru ilerleyen amarok tipi askeri bir araca yönelik sabotaj eylemi düzenlendi. Eylemde 1 asker öldürüldü, 3’ü ağır 4 asker de yaralandı.

Kemah’ta çatışma

21 Temmuz günü Türk ordusu Erzincan’ın Kemah ilçesine bağlı Kûna Hırçê alanında operasyon başlattı. Yoğun çatışmaların ardından Türk ordusunun bölgeyi kobra tipi taarruz helikopterleri ile bombaladı. Türk medyası operasyonda gerillanının kaybı olduğu yönündeki bilgilerin gerçek olmadığını belirttildi.

Bitlis’te ormanlar ateşe verildi

HPG BİM, 25 Temmuz günü Türk ordusunun Bitlis’in Şêx Cuma alanındaki ormanlık alanı ateşe verdiğini duyurdu. Yangın hala devam ettiği bildirildi.

BEHDÎNAN