Korona artık Türk cezaevlerinde

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sincan Cezaevi’nde tutulan 70 yaşındaki bir tutsağın, koronavirüsü testinin pozitif çıktığını söyledi.

Sincan Cezaevi’nde 70 yaşındaki bir tutsağın koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyuran HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığı’ndan konuya dair bir an önce açıklama yapmasını istedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sincan Cezaevi’nde tutulan 70 yaşındaki bir tutsağın, koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını yazdı. Sosyal medya hesabından konuyla ilgili bilgi veren Gergerlioğlu, “70 yaşında bir vatandaş Corona +. L 2 C9 koğuşunda” dedi. Cezaevi müdürünün, durumu Adalet Bakanlığı’na ilettiğini belirtti. Gergerlioğlu,  L Tipi Cezaevi’nde görev yapan gardiyanların, avukata durumu ilettiğini, kendisinin de avukata ulaşarak doğrulattığını kaydetti. Gergerlioğlu, hastaneye kaldırıldığını ve şimdi yoğun bakımda olduğunu dile getirdi.

Bakanlık açıklama yapmıyor

 Cezaevlerindeki vakaların gizlendiğine dikkat çeken Gergerlioğlu, birçok vakanın ateşli bir şekilde hastaneye kaldırıldığını, ancak sonrasında kendilerinden haber alamadıklarını belirtti. Gergerlioğlu, “7-8 gün öncesinde gündeme getirmiştim. Kepsut Cezaevi’nde bir kişi hastaneye kaldırılmıştı. Ardından hastanın durumuyla ilgili hiçbir açıklama gelmedi. Dün akşam bu vaka için pozitif çıktığı iddialarını gündeme getirdim, ancak Adalet Bakanlığı’ndan buna ilişkin bir yalanlama gelmedi. En azından bir açıklama yapsınlar. Adalet Bakanlığı’ndan neden bir açıklama gelmiyor? Anladığım kadarıyla Adalet Bakanlığı da çok tedirgin, cezaevlerinde gerekli önlemleri alamıyor” dedi.

Dezenfektana el konulmuş

 Türk Cezaevlerinde yaklaşık 150 bin personel olduğunu ve virüsün bu şekliyle cezaevlerinde çok hızlı yayılabileceğini ifade eden Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Onlar da tedirgin işe gitmek istemiyorlar. Zaten cezaevinde hizmetler yetersiz. Karantina meselelerine çok uyulmadığını duyuyoruz. Bir karantina koğuşu oluşturuyorlar açık cezaevinde, koğuştakiler birlikte yemeğe gidiyor. Gardiyanlar, sayıma geldikleri zaman maskesiz ve eldivensiz gayet rahat tavırlar içinde oluyor. Bolu F Tipi Cezaevi’nde dezenfektan maddelerin alındığı, ilaçların düzenli şekilde verilmediğine dair şikayetler var. Bafra Cezaevi’nde de koğuşların dezenfektasyonu yapılmamış, yine korona başladıktan sonra dezenfektan malzemelerini toplayıp gitmişler. Sağlık ve temizlik malzemelerine el koyulmuş. En temel temizlik ihtiyaçlarını bile karşılamıyorlar.”

Test yapmayınca yok!

 Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün “cezaevlerinde pozitif vaka yok” açıklamasını hatırlatan Gergerlioğlu, “Tabi olmaz. Test yapmıyorsun ki. Doğru düzgün bir tedbir yok. Vaka yok demek için 300 bin mahpusun testten geçirilmesi lazım. Zaten mahpuslar risk grubunda. 5-6 kişilik koğuşlarda 3 katı insan kalıyor. Havasız, güneşsiz, rutubetli yerlerde yaşamak durumunda kalıyorlar. Koğuşların halini görüyoruz. Cezaevleri İnsan Hakları Komisyonu olarak, cezaevlerini dolaştığımızda koğuşun içinde 5 dakika bile zor duruyoruz, daralıyoruz. Oraların hali zaten apaçık ortada” şeklinde konuştu.

ANKARA


Niye konuştun sorgusu

Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Psikiyatrist Doktor Özgür Deniz Değer, koronavirüs salgınına ilişkin yetkililer tarafından yapılan açıklamalar, alınan tedbirler ve büyük bir risk altında olan cezaevlerinin durumunu değerlendirdiği söyleşisi nedeniyle ifadeye çağrıldı. Van Emniyet Müdürlüğü’ne çağrılan Değer’in “Halk arasında korku ve panik yaratmak” suçlamasıyla ifadesi alındı. Serbest bırakılan Değer, kendisine verdiği mülakatta söylediği sözlerin sorulduğunu ifade etti. Değer, halka karşı sorumluluğunu yerine getirdiğini belirtti. Değer, MA’daki söyleşisinde Türk cezaevlerinin durumuna dikkat çekmişti.