Korona ekonomileri vuruyor

Çizim: Euronews

Covid-19 pandesinin, hasta düşürdüğü ve can aldığı insan sayısı artarak devam ederken, küresel anlamda büyük ekonomik yıkımlarda da kapıda. Ekonomik çöküntüye paralel olarak yeni işsizler ordusu da ciddi anlamda kaygı yaratıyor. Johns Hopkins Üniversitesi’nin gerçek zamanlı haritasına göre bugün Avrupa saati ile 18.00’da açıklanan verilere göre 3 milyon 852 bin 763 vaka bulunuyor.

Aynı saat itibariyle 266 bin 77 kişi hayatını kaybetti, 2 milyon 269 bin 538 kişi tedavi görüyor. İyileşen hasta sayısı ise 1 milyon 316 bin 554.

Covid-19 vakaları ise 3 milyon 775 binin üzerinde çıktı. Çoğu ülkede testler sınırlı yapıldığı için, gerçek vaka sayısının çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs, şimdiye kadar en az 195 ülke ve bölgeyi vurdu. Vakalar arasında 1 milyon 180 bin dolayında kişinin iyileştiği belirtiliyor.

Avrupa’da 150 bini aşkın ölüm

Yeni koronavirüsün yol açtığı pandemi en fazla Avrupa’yı vurdu. Bu kıtada 150 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. Ölümlerin dörtte üçü Birleşik Krallık, İtalya, İspanya ve Fransa’da gerçekleşti.

AFP’nin hesaplarına göre 1 milyon 640 bin 799 vaka tespit edildi. Avrupa’da en fazla ölümlerin yaşandığı ülkeler sırasıyla şöyle: Birleşik Krallık (30 bin 76), İtalya (29 bin 684), İspanya (26 bin 70) ve Fransa (25 bin 809).

Trump: Pearl Harbor’dan kötü

Ülkeler bazında dünya genelinde en fazla ölüm ABD’de yaşandı. 1 milyon 229 bine yakın vakanın tespit edildiği ABD’de 73 bin 431 kişi hayatını kaybetti. ABD Başkanı Donald Trump, “Ülkemizin karşılaştığı en kötü saldırı oldu. Pearl Harbor’dan kötü. World Trade Center’den kötü” dedi.

Türkiye, Johns Hopkins’in haritasında vakaların en yüksek olduğu ülkeler arasında 131 bin 744 vaka ile sekizinci sırada yer alıyor.

Türkiye vakalarda 8.sırada

Türkiye’de en son Çarşamba akşamı açıklanan resmi verilere göre Mart ayından bu yana 3 bin 584 kişi hayatını kaybetti. Sivil toplum örgütleri ve muhalif partiler, hükümetin şeffaf bir şekilde süreci yürütmediği ve gerçek bilançonun çok daha ağır olduğunu düşünüyor.

Avrupa’da tarihi resesyon

Bu arada Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’nde bu yıl tarihi bir resesyon öngörüsünde bulunurken, Euro Bölgesi’nde ekonominin yüzde 7,7 gibi rekor bir küçülme yaşayacağını kaydetti. Komisyonun en ağır resesyon öngördüğü ülkeler sırasıyla şöyle: Yunanistan (-9,7%), İtalya (-9,5%) ve İspanya (-9,4%). Her üç ülke de tatil harcamalarına çok bağımlı durumdalar. Hem turistik hem de endüstriyel olan ülkelerde de durum iyi değil. Fransa’da 2020’de yüzde 8,2’lik bir resesyon bekleniyor. İhracatlarına çok bağımlı olan Euro Bölgesi’nin birinci ekonomisi Almanya’nın gayri safi milli hasılasının 2020’de yüzde 6,5, Hollanda’nın ise yüzde 6,8 oranında gerileyeceği tahmininde bulunuldu.

ABD’de bir haftada 3 milyon kişi işsiz kaldı
Covid-19 pandemisi ABD ekonomisinde de tsunami etkisi yarattı. ABD’de geçen hafta ilk kez üç milyonu aşkın kişi işsizliğe kayıt yaptırdı. Perşembe günü Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre işsizliğe kayıt yaptıranların sayısı tarihin en yüksek seviyesine çıktı. Mart ortasından beri 33,5 milyona yakın kişi işsizlik başvurusunda bulundu.

Uluslararası turist sayısı düşecek
Dünya Turizm Örgütü, koronavirüs pandemisinin etkisiyle uluslararası turist sayısının 2010’de yüzde 60 ila 80 düşebileceğini açıkladı. Örgüt, Mart ayı sonundaki açıklamasında yüzde 20 ila 30’luk bir düşüş bekliyordu.


Moskova’da vaka sayısı 300 bin

Rusya’da son bir kaç gündür, koronavirüs vakalarında günlük 10 binlik yeni vaka açıklamaları dikkat çekiyor. Rusya hafta başında aniden yoğunlaşan vaka sayısı ile ABD, İspanya, İtalya, Birleşik Krallık’ın ardından dünya koronavirüs vaka sıralamasında bir anda beşinciliğe yükseldi. Rusya’da resmi açıklamalara göre 177 bin 160 tespitli vaka bulunuyor. Şimdiye kadar ise bin 625 kişi hayatını kaybetti.

Öte yandan Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, kentteki koronavirüs vaka sayısının yalnızca tespit edilenleri gösterdiğini, kentte yaşayanların yüzde 2 – 2 buçuğuna virüsün bulaşmış olabileceğini, bunun rakamsal olarak yaklaşık 300 bin kişiye tekabül ettiğini söyledi.

Sobyanin, Moskova’da açıklanan verilerin gerçek hasta sayısını değil, tespit edilebilen vakaları yansıttığını vurguladı.

Sobyanin, “Bunlar ortaya çıkarılan hasta sayısı, virüsün bulaştığı kişi sayısı değil. Bu kadar fazla vakanın ortaya çıkarılmış olması da (gerçek sayının üzerine) büyük bir fazlalık katıyor. Kentteki gerçek hasta sayısı belli ki daha fazla” dedi. MOSKOVA