Krizin üstüne korona binince…

ŞEHRİBAN ABİ / JINNEWS/WAN

Türkiye’de uzun süredir ekonomik kriz nedeniyle işsizlik artarken, koronavirüs tedbirleri kapsamında birçok işyerinin kapanması, daha fazla geçim sıkıntısı yaratıyor. Yaklaşık 25 yıldır terzilik yapan Rahime Sağyiğit de ekonomik krize direnerek ailesinin geçimini sağlamak için çalışıyor. Bu ayki kirasını dahi ödeyemeyen Sağyiğit’in dükkanı kapanma noktasında.

Colemêrg’in Gever ilçesinde yaşayan ancak Türk devletinin 2016’da ilçeye yönelik saldırıları nedeniyle Wan’a göç etmek zorunda kalan Rahime Sağyiğit, İpekyolu ilçesine bağlı Xaçort Mahallesi’nde yeniden bir hayat kurmak zorunda kaldı. Bir dikiş makinesiyle başladığı işinde giderek ustalaşan Sağyiğit, aynı zamanda el işleri, kışlık giysiler örüyor, yorgan ve döşek dikimiyle de ailesini geçindirmeye çalışıyor.

Kirayı dahi ödeyemiyor

7 nüfuslu bir aileye bakan ve sabah 08.00’den 19.00’a kadar çalışan Sağyiğit, ekonomik kriz nedeniyle kazandığının artık ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediğini söylüyor. Yaşamı boyunca mücadele etmekten geri durmayan Sağyiğit, “Yorgunluğa ve tüm zorluğa rağmen direnmem gerekiyor” diyor.

Terzilik yaptığı ilk yıllarda işinin iyi gittiğini, kazancının kendisine yettiğini söyleyen Sağyiğit, “Gelin çeyizleri, yorgan, döşek, çocuk kıyafetleri,  elimden ne geliyorsa yapmaya çalışıyorum. Bu kadar emek karşısında ev kirasını dahi ödeyemiyorum. Bazen bu kadar emeğe rağmen neden karşılığını alamadığımı düşünüyorum. Hatta dükkanı kapatmayı düşünüyorum ama sonra kendi kendime ‘bu kadar yıldır emek vermişim’ diyorum. Direneceğim en azından boş zamanımın olmaması için” ifadelerini kullanıyor.

Fiyat bir günde 6 katına çıktı

Geçmiş yıllara oranla ekonomik olarak çok zorlandığının altını çizen Sağyiğit, şunları dile getiriyor: “Önceden ticaret dahi vardı işimde ama şimdi insanlar mağdur, kriz var. Önceden iğne, iplik malzemelerini çok uygun fiyata alıyordum fakat şimdi istediğim malzemelerin hiçbirini alamıyorum. Az önce malzemeci geldi, fakat eşya alacak para yoktu kasada. Bugünün kirasını ödeyemedim. Günde bazen 1 TL dahi kazancım olmuyor. Eşyaların hepsine zam geldi. Yoksulluktan, zamlardan, ekonomik krizden kaynaklı bu hastalık ortaya çıktı. Dün pazarda biber sordum, 2 TL idi ama bugün gittim, 11 TL olmuş. Bir günde fiyat 6 katına çıkıyor. İnsanlar nasıl geçinecek?”

Her şeye rağmen çalışma

Tüm zorluklara rağmen yine de kadınların çalışmasının önemli olduğunu vurgulayan Rahime Sağyiğit, “Çünkü kadının kendi parasını kazanması, kendisine güvenmesi gerekiyor. Kadınlar tüm bu emek sömürüsüne ve krize karşı direnmeli ve kendi ekonomisini kurmalı. Çocuklarına dilediği gibi bakmalı, erkeğin eline bakmak zorunda kalmamalı” diye ekliyor.