Kültürel soykırıma Kürtçe kurs ile cevap veriliyor

DENİZ BABİR / STUTTGART

Reutlingen’de Kürtçe Kurs veren Osman Koşut, düzenledikleri kurs ile kültürel soykırıma karşı bir duruş sergilediklerini söyledi.

Kürt ressam ve Kürt dili üzerine çeşitli çalışmalarda bulunan, aynı zamanda Reutlingen Demokratik Kürt Toplum Merkezi-DKTM bünyesinde kurs da veren Osman Koşut, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle Kürtçe üzerindeki asimilasyon politikalarına değinerek, bunu aşmak için yaptıkları çalışmaları aktardı. Şu an 15 kişiyi bulan kursiyerlere Kürtçe dersler verdiklerini dile getiren Koşut, Kürtçeyi yaşatmak için her alanda çalışacaklarını belirtti. Kürtçe’nin karşı karşıya kaldığı tehlikelere ilişkin olarak da Koşut, “Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan bu yana Kürdistan ve Anadolu olmak üzere 12 milyon Kürt artık ana dilini konuşamaz hale geldi ve getirildi. Eğer bu durumu rakamsal boyutta bile olsa durumun ciddiyeti bakımından ele alacak olursak bu durum kendi başına 12 milyon insanın Kültürel soykırımıdır ve insanlık suçu niteliğindedir” dedi.

Kürtçe eğitim soykırıma müdahaledir

Halkın anadiline sahip çıkması gerektiğini belirten Koşut, Kürdistanlılara çocuklarına anadillerini öğretmeleri çağrısında bulunarak şunları kaydetti: “Anadilde eğitimin önemini henüz kavrayamamış toplumlar en kibar tabiriyle geri bıraktırılmış ve otoasimilasyonu içerlemiş toplumlardır. Kendi anadiline gereken hassasiyeti göstermeden başka bir yabancı dile can simidine sarılır gibi sarılmak da kendini geri, yetmez ve kültürsüz görmenin başka bir deyimle Stockholm Sendromunun kültürel boyutudur. Bu konuda tabi ki de özeleştirel bir tutum sergilemek ve bunu başarılı deneyimlerle pratiklemek bu asimilasyon ve yok olma sürecinden kurtulabilmenin kanımca iksiri ya da panzehiri olacaktır. Bu bağlamda Anadilde Eğitim amacıyla geliştirmek istediğimiz Kürtçenin Kurmanci lehçesine yönelik kurslarımız bu kültürel soykırım ve yıkım sürecine başarılı bir müdahaleyi öngörmektedir.”