Kürdistan çınarını kaybetti

AGİT ERKENDİ / FRANKFURT

Civaka İslamiya Kurdistan (CİK) Yönetim Üyesi Abdulvahap Barış, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. 74 yaşındaki Barış, Frankfurt ve çevresinde Seyda olarak biliniyordu. Seyda’nın vasiyeti gereği cenazesi Frankfurt’taki Kürt Toplum Merkezi’nden kaldırıldı.

Geçtiğimiz yıl geçirdiği kalp krizi sonucu felç geçirerek yatalak olan CİK Yönetim Üyesi Abdulvahap Barış, 11 Şubat akşamı evinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Frankfurt Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde dün saat 12.00’de Seyda Abdulvahap için düzenlenen cenaze törenine 200’ü aşkın Kürdistanlı, dostları ve ailesi katıldı.

Cenaze töreni Kürdistan devrim şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Cenaze namazı ardından ailesi adına Abdulhalik Barış konuştu. Barış, “Bugün Babamızı kaybetme üzüntüsü içerisindeyiz. Bize büyük bir miras bıraktı. Yaşamının son dakikasına kadar hep Kürdistan’ı düşündü ve bugün Kürdistan’a uğurluyoruz. Bıraktığı onurlu mücadeleyi bizler yürüteceğiz” şeklinde konuştu.

Hiç ‘yoruldum’ demedi

Uzun yıllardır Barış’ı tanıyan Kara Ömer de şu sözlerle ona veda etti: “Bugün aramızdan bir yıldız, bir çınar kayıp gitti. Seyda, etrafında çok sevilen ve sayılan bir insandı. 74 yaşında olmasına rağmen bir gün olsun ‘yoruldum’ kelimesini duymadım. Hiçbir zaman ülkesini ve toprağını unutmadı. Hep Kürdistan hayali ile yaşadı. Bizlere bırakmış olduğu onurlu mücadeleyi en iyi şekilde devam ettireceğiz.”

Törende, Frankfurt Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına ise Eyüp Güleç konuştu: “Seyda’nın kaybı bizler için çok büyük acı. Her zaman etrafımızdaydı ve sorunların çözüm gücüydü. Üzerimizde büyük emeği var. Seyda, her zaman Kürdistan’ın hayalini kurdu; bugün hayali gerçek oldu. Doğduğu topraklara gidecek, yolu açık olsun…” 

Kontra Gerillalara meydan okudu

Gazeteci Aziz Oğur da şunları dile getirdi: “Ben Seyda’yı Nisêbîn’den tanıyorum. O zaman camide imamlık yapıyordu. 1990’lı yıllarda faili meçhullerin ve kontr-gerillaların cirit attığı dönemde Seyda, ‘Benim camime ne kontra ne de devlet girebilir’ diyordu. Avrupa’ya göç ettikten sonra Nisêbîn’deki gibi onurlu mücadelesine devam etti. Kürdistan bir çınarını daha kaybetti.”

Tören, “Şehîd namirin” sloganlarıyla sona erdi. Abdulvahap Barış’ın cenazesi Salı günü Nisêbîn’de toprağa verilecek.