Kürdistanlılar camilerde buluştu

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar Ramazan Bayramı namazında camilerde bir araya gelerek bayramlaştı, bayramın barışa vesile olmasını diledi.

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar dün sabah camilerinin yolunu tuttu. Kürdistan İslam Toplumu’na (CÎK) bağlı onlarca camide bir araya gelen binlerce Kürdistanlı bayram namazını kıldı ve bayramlaştı. Verilen vaazlarda bayramın barışa vesile olması dilenirken, fitre ve zekatların da sel felaketinin yaşandığı Doğu Kürdistan’daki mağdur halka ulaştırılması çağrısı yinelendi.

Paris’te cami dar geldi

Kimi kentlerde katılım yüksek olduğu ve camiler yetersiz kaldığı için salonlar tutuldu. Fransa’nın başkenti Paris’te Kürdistanlılar bayram namazı için Villiers Le Bel’de bir araya geldi. CÎK, kitlesel bayram namazı için Şeyh Said Camisi yeterli gelmediği için büyük bir salon kiralarken, 2 bin Kürdistanlı bayram namazında buluştu. Namaz sonrası bayramlaşan Kürdistanlılar insanlığa ve Kürdistan’a barış dileklerinde bulundu.

Mazlum halkı unutmayalım

Almanya’nın Hamburg semtinde de Kürdistanlılar erken saatlerde Şeyh Sait Camisi’nde bir araya gelerek Mele Ferman’ın vaazını dinledi. Gerçek İslamın mazlumun ve ezilenin yanında olduğunu belirten Mele, “Cenab-ı Allah’ın bize emrettiği gibi fitre, zekat ve sadakalarımızla mazlum halkımızın yanında olalım” dedi. Doğu Kürdistan’da büyük bir dram yaşandığını ifade eden Mele Ferman, “Halkımızdan ricamız, fitre ve zekatlarını Heyva Sor aracığılıyla sel felaketinin vurduğun halkımıza ulaştırmalarıdır” diye konuştu. Hamburg’un yanısıra Stade, Winsen-Luhe, Lüneburg, Buxtehude ve çevre köylerden gelen Kürdistanlılar kılan bayram namazından sonra birbirleriyle bayramlaştı.

İlk bayram namazı kılındı

Kassel ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ise yeni camilerinde bayram namazı kıldılar. Ramazan ayı başında açılışı yapılan Kassel Kürt camisinde Ramazan ayı boyunca her akşam teravih namazı kılındı. Bayram namazına katılan yaklaşık 200 Kürdistanlı namaz ardından birbirlerinin bayramını kutladı.

HABER MERKEZİ