Biz seçeceğiz, alabiliyorsa alsın

BERİVAN ALTAN / MA/ANKARA

HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, yerel seçimlerin önemine dikkat çekerek, “Şöyle olmayacak, ‘nasıl olsa seçsek de vermeyecek’ demeyeceğiz, biz seçeceğiz, sıkıyorsa al. Böyle bir seçime gidiyoruz” şeklinde konuştu.

HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, başkanlık sisteminin yerleşmesi için yerel seçimlerin 3’üncü ve son ayak olduğunu belirterek, “Yerel seçimlerde büyükşehirleri kaybetmesi ve Kürdistan’da kayyum atanmış olan il, ilçe belediyelerinde HDP’nin geri dönüşü, aslında bu rejimin çöküşü anlamına gelecek. Rejim, tek ayak parmağı üzerinde duran insan gibidir ve bu sürdürülemez. İki ayağını yere basması lazım, yerel yönetimler de bunun için tayin edici önemde” dedi.

Hepsi HDP’ye geri dönecek

 Hem Anayasa referandumunda hem de 24 Haziran seçimlerinde iktidarın açık hileler yaptığına dikkat çeken Kürkçü, şunları söyledi: “Böylelikle yüzde 49 olan ittifak oylarını yüzde 51 olarak gösterebildi. Ama yerel seçimlerde bu imkân yok. Her yerel kendi başına sayılıyor. Bu yüzden büyükşehirlerin AKP- MHP ittifakı elinden gitmesi çok yüksek, burada HDP tayin edicidir. Kayyum atanan belediyelerin hepsi HDP’ye geri dönecek.”

Örtülü savaşa hukuki kılıf

Amed merkezli operasyonların aslında bir örtülü savaşın hukuki kılıfa büründürülmüş hali olduğunu ve bunun devam edeceğini kaydeden Kürkçü, olağan koşullarda olağan bir seçime gidilmediğini ifade etti. Bu operasyonun bir diğer sebebinin de muhalefet arasında gerçekleşecek ittifakların önüne geçmek olduğunu dile getiren Kürkçü, “Türkiye’de yeniden bir savaş konsepti devrede. Erdoğan savaş ve seçimi birlikte yaptığında kazanacağını düşünüyor, o yüzden o yollara girecektir” diye uyardı.

Devlet Bahçeli’nin Ertuğrul Özkök ile yaptığı söyleşiyi anımsatan Kürkçü, “Orada açık açık ‘HDP 101 belediyeyi kazanmamalıdır’ diyor. Nasıl olacak Cizre Belediye’sini MHP mi, Diyarbakır Belediyesi’ni AKP mi kazanacak bunlar ancak seçim dışı yöntemlerle olur. Sindirme, şiddet ve baskıyla olur. Bir gün de olsa bir saat da olsa o belediye başkanı, o meclis üyeleri bizim olacak. Ondan sonra isterse kayyum getirsin kendini dünyaya rezil etsin, o onun seçimi. Şöyle olmayacak, ‘nasıl olsa seçsek de vermeyecek’ demeyeceğiz, biz seçeceğiz, sıkıyorsa al. Böyle bir seçime gidiyoruz” şeklinde konuştu.