Kürt gençleri BM’de

Birleşmiş Milletler Temsilciliği’ne önceki gün giren11 kişilik grup, Öcalan’ın durumuyla ilgili bilgi vermek, tepkileri aktar istedi. Temsilcilikte yaklaşık iki saat kalan gençler, insan hakları kurumundan sorumlu Flavia Pansieri ile görüştü. Flavia Pansieri, yapılan eylemin yasadışı olmasına rağmen Alman polisinin müdahale etmesine izin vermeyerek Kürt gençlerinin görüşme talebini kabul etti. Pansieri, Kürt gençlerinin taleplerini içeren bir dosyayı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a fakslayarak bir kopyasını da genç grubuna verdi. Kürt gençleri, Öcalan’dan 57 gündür haber alınmadığını ve bu konuda Birleşmiş Milletler’in devreye girmesini istedi. Temsilci Flavira Pansieri’nin Kürt gençlerine "demokratik taleplerinizi ve istemlerinizi istediğiniz zaman bizlere aktarabilirsiniz. Her zaman sizinle görüşmeye hazırım" dediği öğrenildi.


ADEM KARAÇOBAN – BONNAB Temsilciliği işgal edildi

Fransa’nın Marsilya kentinde bir grup Kürt genci, Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek ve operasyonları kınamak amacıyla AB Temsilciliği’ni işgal etti.

Alınan bilgilere göre dün saat 10.30 sıralarında 20 kişilik bir grup genç Marsilya’daki AB binasına girdi. PKK ve Öcalan lehine slogan atan eylemcilerin, 27 Temmuz’dan bu yana dış dünya ile bağlantısı tamamen kesilen Öcalan’ın durumuna dikkat çekmek amacıyla işgal eyleminde bulunduğu öğrenildi. ANF’ye bilgi veren eylemciler, yaklaşık 40 dakika sonra polisin zor kullanarak kendilerini binadan çıkardığını ancak herhangi bir gözaltı yaşanmadığını söyledi.

ANF/MARSİLYA