Kürt halkı direnişi sahiplenmeli

Tecride karşı Strasburg’daki direnişe destek veren şehit Zeki Şengali’nin aile üyeleri, Avrupa devletlerinin Kürtlerin haklı taleplerine duyarsız kalmamasını isterken, Kürt halkının da ancak ‘gücünü gösterdiği oranda’ dikkate alınacağının altını çizdiler.

Fransa’nın Strasburg şehrindeki süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi, 150’nci gününde. Direnişe Avrupa’daki Kürtlerin eylemleriyle verdiği desteği sürerken, her gün onlarca kişi de eylemcileri yerinde ziyaret ediyor.

Dün Türk devletinin saldırısı sonucu şehit olan Şengal Êzidî Koordinasyonu Üyesi Mam Zeki Şengali’nin aile üyeleri de tecride karşı direnişteki eylemcileri ziyaret etti. Ziyarette Mam Zeki’nin abisi Sileman Ferman, eşi Gule Şengali, oğlu İskender Şengali ile Ali ve Osman Siyad adlı akrabaları yer aldı.

Direnişçileri ziyaret eden aile üyeleri, Kürt halkının büyük bir direnişle zafere ulaşacağına vurgu yaparken, Avrupa devletlerinin de Kürtlerin ‘hak, hukuk ve insan haklarının sağlanması’ talebine duyarsız kalmamaları çağrısı yaptılar.

Mam Zeki’nin aile üyelerinin tecride karşı direniş ile buna yönelik çağrılarının yer aldığı görüşleri şöyle:

“Cezaevlerinden cenazelerin çıkmasını beklemeleyelim’

Sileman Ferman: “Dünyada 7 bin kişinin açlık grevine girdiği yegâne bir eylem ve Avrupa devletleri bunu görmezden geliyor. Avrupa’nın bu sessizliği doğru değildir. Bu onlar için büyük bir ayıptır. Yani insanların Türk zindanlarında ölüp, cenazelerinin çıkmasını mı istiyorlar?  Bu eylem büyük bir iradeyi gösteriyor.  Zaferin açlık grevindeki bu arkadaşların olacağına inanıyorum.”

Gule Şengali: “Bugün burada aylardır açlık grevinde olan arkadaşlarımıza destek vermek için buradayız. Şehit Zeki Şengali’nin ailesi olarak buradayız ve vicdanımızın sesini dinledik. 5 aydır Strasburg’da açlık grevindeler ve belki Türkiye’den bir ses yok ama belki sığındığımız bu devletlerden bir ses çıkar diyorduk. Talebimiz önderliğimizin tecridine son verilmesi ve avukatlarıyla, ailesiyle görüşmesidir. Ancak Avrupa devletleri kör-sağır olmuşlar ve tutumlarıyla Türk devletine destek veriyorlar.

İskender Şengali: “Sayın Öcalan’a yönelik tecrit kaldırılmalı diyoruz. Sayın Öcalan sadece bir partinin değil, bir halkın lideridir ve onunla da Kürt sorunu çözülecektir. Eğer Sayın Öcalan’la görüşmeler olursa, Kürt halkının sorunlarını çözebilecektir.

Birçok kez dile getiriliyor; ‘Çözümün anahtarı Öcalan’dır’ deniyor. Binlerce arkadaşımız cezaevlerinde, yurtdışında açlık grevi ve şimdi de ölüm orucundalar. Avrupa ülkelerinden talebimiz hukuksuzluğun ortadan kalkması için girişimde bulunmalarıdır. Bunun gerçekleşmesi için de öncelikle Kürt halkının ayağa kalkması gerekiyor. Halk ayağa kalkarak yoldaşlarına, önderine sahip çıkmalıdır.”

STRASBOURG