Kürt kadınlarının büyük başarısı

Almanya’nın Nordrhein Westfalen (NRW) eyaletinin Meckenheim kentinde yaşayan Kürdistanlı kadınlar, yaptıkları çalışmalar ile örnek olabilecek bir başarıya imza attılar.

Meckenheim kentinde yaşayan Kürdistanlı 7 kadının öncülüğünde kurulan Kürt Kadın Grubu (Kurdische Frauen Gruppe) 1,5 yıl gibi kısa bir sürede  Meckenheim Belediye Meclisi’nce resmen tanındı.
Belediye tarafından Temmuz ayı başında toplantıya çağrılan Kürt Kadın Grubu, önümüzdeki süreçte Belediye Meclisi Entegrasyon Kurulu toplantılarında daimi üye olarak bulunacak. Grubun alınacak olan kararlarda oy hakkı da bulunuyor.

Aileler destek istedi

Kürt Kadın Grubu’nu oluşturan kadınların yola çıkarken hedefleri, kadın çalışmalarını oturtmak ve görüştükleri ailelerden gelen talepler doğrultusunda bir şeyler yapabilmek. Bu amaçla, öncelikle Kürt kadınları olarak biraraya gelebilecekleri bir yer ayarlamak için Alman yardım kuruluşu Caritas’a başvurup, bu kuruluşun aracılığı ile Meckenheim Belediyesi’nden bir yer alındı. Belediyeye bağlı Meckenheim Gençlik Merkezi’nde ayda bir kez kadın toplantıları yapan kadınların sayısı giderek çoğaldı ve 65’e ulaştı.
Kürt Kadın Grubu sözcüsü Birsen Akter, Kürdistanlı kadınlarla gerçekleştirdikleri bu toplantılarda özellikle Avrupa’da büyüyen çocuk ve gençlere yönelik istemleri olduğunu, çocuklarının kendi kültürlerinden uzaklaştıklarını, Türkiyeli ve Faslı radikal ve Kürt karşıtı dini çevrelerinin  çocuklarına el attıklarını, bu nedenle annelerin özellikle çocuk eğitimi ve anadil eğitimi konusunda destek istediklerini söyledi.
Kadınların çocuk ve gençlerin sokaktan ya da dıştan gelen akımlara karşı kendi kültürlerini alabilmeleri amacıyla, ailelere pedagojik eğitim verilmeye başlandı. Kürt Kadın Grubu’nun girişimiyle belediye, ailelere çocuk eğitimi konusunda seminerler vermesi için bir pedagog görevlendirdi.
Gençlerin disko, oyun salonları ya da radikal dinci, Kürt düşmanı cami ve gruplara kapılmaması için gençlerle birkaç kez biraraya gelen kadın grubu,  gençlerin istemleri doğrultusunda, saz, folklor kursları, piknik vb. aktiviteler yanında seminerler başlattı.
Kürtçe eğitimi kabul ettirdiler
Kürt Kadın grubu, bütün bunların yanısıra, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren özgürlük savaşçıları için anma etkinlikleri, aşure, iftar sofrası etkinlikleri düzenliyor.
Kürtçe anadil konusunda da yasal olarak istenen 18 ailenin imzasını toplayarak başvuru yapan grup, önümüzdeki eğitim döneminde bu başvurunun kabul edileceğini ve çocuklarının Kürtçe anadil eğitimi alabileceğini söyledi.

Diğer kurumlar için örnek

Ailelerin yoğun ilgisine maruz kalan kadın grubu öncülüğünde Meckenheim Alan Halk Meclisi de oluşturulmuş. Bonn bölgesi Sara Kadın Meclisi sözcüsü Zozan Serhed, gerek Meckenheim Alan Halk Meclisi gerekse Sara Kadın Meclisi’nin oluşumuna bu kadınların öncülük ettiğini ve büyük emeklerinin olduğunu belirtiyor.
Meckenheim Belediyesi tarafından etkinlik ve çalışmaları izlenen ve destek gören Kürt Kadın Grubu, önümüzdeki süreçte resmi olarak dernekleşmeye gidecek. Sara Kadın Meclisi sözcüsü Zozan Serhed, böyle bir başarı ile Almanya’da ilk kez Meckenheim’de Kürt Kadın Meclisi’nin resmi olarak tanınacağını ve bunun diğer kentlerdeki kadınlara ve meclis çalışmalarına örnek olacağını ifade ediyor.

Daha fazla kazanım için daha fazla sahiplenme

Kürdistanlı kadınların siyasi anlamda örgütlenmesine zemin ve kaynak olduklarını söyleyen Zozan Serhed, şu anda Meckenheim’de alan meclisi bünyesinde Şehit Aileleri, Örgütlenme, Kurumlar-Toplum, Gençlik, Kadın ve Kültür Sanat komisyonları olmak üzere 8 komisyon oluşturulduğunu belirtiyor.
Kürt Kadın Grubu, yerel etkinliklerde Alman dostlarına Kürt kültürünü tanıtma amaçlı sergi, Kürt yemekleri türünden etkinlikler de düzenliyor.
Kürt Kadın Grubu sözcüsü Birsen Akter, etkinliklerine ilk kez gelen kadınların çok memnun kaldığını ve sürekli gelmeye başladığını söylüyor ve ekliyor: “Önemli olan bir kez gelip görmeleri. Burada elde ettiğimiz büyük bir kazanım. Aileler daha çok sahiplenirse çok daha güzel şeyler başarabiliriz” diyor.

MURAT ALPAVUT/MECKENHEİM