Kürt Kültür Sanat Günleri başlıyor

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Kürt Kültür ve Sanat Günleri Festivali’nin açılışı bugün saat 13.30’da Murat Satılmış adlı bir mahpusun resimlerden oluşan sergi ile yapılacak. Beyoğlu’nda bulunan Cezayir Toplantı Salonu’nda yapılacak açılış etkinliğinden sonra yine aynı mekanda saat 14.00’te OHAL döneminde yürütülen Kürt kültür ve sanat çalışmaları ve kapatılan kültür sanat kurumlarının yaşadıkları zorlukların konuşulduğu bir panel düzenlenecek.

Aynı gün saat 20.30’da ise Şişli Kent Kültür Merkezi’nde “Türkçeleştirilmiş Kürtçe şarkılar”ın seslendirilmesi ile gündeme gelen ve MKM’li sanatçıların yürüttüğü Şahiya Stranan (Şarkıların Şöleni) adlı projenin konseri gerçekleşecek.

 

Festival 5 gün sürecek

MKM sanatçısı Nurcan Değirmenci festivalin 25-29 Ekim tarihleri arasında gerçekleşeceğini belirterek, “Biz aslında günleri demek istiyoruz çünkü her yıl bu yıl festivali yapabilecek miyiz diye düşünüyoruz. Bu yıl festivali 5 gün yapıyoruz. OHAL’den kaynaklı tarihlerimizde ve günlerimiz değişti. 5 gün içerisinde sergiler, konserler, paneller, tiyatro gösterimleri olacak” şeklinde konuştu. 

Değirmenci, “Diyarbakır’dan gelecek arkadaşlarımız olacak. Albüm tanıtımları, yeni oyunlar olacak. Hepsi bizi heyecanlandırıyor. Bu yıl mümkün olduğunca yeni arkadaşlara yer vermeye çalıştık. Yeni ve eskinin buluşması olacak” ifadelerine yer verdi.

 

Asıl bu dönemlerde sanat olmalı

Zor dönemlerden geçildiğini ifade eden Değirmenci, “Öngörümüzün olmadığı dönemler diyebiliriz. Sanat açısından kaygı uyandırıyor. Sürekli değişen bir konjonktür var ve takip etmekte zorlanıyoruz. Ama MKM’nin ilkesel kararı asıl bu dönemlerde sanat olmalı ve sanatla halka nefes aldırmamız gerektiğini düşünüyoruz. Belki iptaller olacak, günleri kısalttık ama biz bu festivali yapacağız dedik. Gerçekleşecek uygulamalar bizi engelleyemeyecek” dedi.

Değirmenci, son olarak, festivale çağrı yaparak, “Halkımız festivali sahiplenip dayanışma gösterirse o salonlar dolarsa festival anlamını bulacaktır” dedi. 

İSTANBUL