Kürtçe için harekete geçiliyor

HDP Amed Milletvekili İmam Taşçıer, “Dil ve Kültür Ağı”nın hedefinin asimilasyon politikalarının önüne geçmek olduğunu belirtirken, Dil Bilimci Zana Farqînî ise asimilasyon politikasının önüne geçmek için tüm parti ve kurumların birlikte çalışması gerektiğini kaydetti.

Kürdistan’daki diller üzerindeki asimilasyon ve oto-asimilasyona karşı bir tepki hareketi olarak doğan “Dil ve Kültür Ağı”nın 45 kişilik Danışma Kurulunda yer alan HDP Amed Milletvekili İmam Taşçıer ve Dil Bilimci Zana Farqînî “Dil ve Kültür Ağı”‘nın çalışma hedeflerini değerlendirdi.

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Kürdistan’da, dil ve kültüre yoğun bir saldırı olduğuna işaret eden Taşçıer, “Dil ve kültür üzerindeki saldırı en büyük saldırıdır. Dil ve kültür politikasına yoğun bir saldırının altında yatan sebep asimilasyondur. Bu saldırının Kürt dil ve kültürü üzerinde de bir etkisi var” dedi.

Evlerde Kürtçe konuşalım

Asimilasyon politikalarına karşı en büyük görevin ebeveynlere düştüğünün altını çizen Taşçıer, “Aileler toplumun her alanında olduğu gibi evde de Kürtçe konuşmalı. Çocukları ile Kürtçe konuşmalı. Türkçe çok konuşuluyor. Televizyon ve gazeteler Türkçe. Bunların asimilasyondaki yeri büyük. Bunu görmek gerek ve buna göre önlem alınması lazım” dedi.

‘Ortak bir koordinasyon oluşturabiliriz’ 

Türkiye’de sınırları içinde 25 milyon Kürt yaşadığına işaret eden Taşçıer, “Milyonlarca Kürt’ün anadili asimilasyona uğratılmak isteniyor. Dil ve Kültür Ağı ile birlikte bunun önüne geçmek istiyoruz. Bunun için aralarında siyasetçi, dilbilimci, kurum ve kuruluşlar ile bir araya geldik ve 2 gün süren bir toplantı gerçekleştirdik. Güçlü bir katılımın olduğu toplantının meyvelerini alacağımıza inanıyoruz. Bu bir başlangıçtı, devamı gelecek. Kürtler her alanda olduğu gibi dilde de bir birlik oluşturmalı. Politika, kültür, sinema, tiyatro alanında çalışma yürütenlerin katılımı ile büyük bir toplantı yapılır. Devamında atölyeler gerçekleştirilir. Kürt dili üzerine yapılan atölyelerde ne tür eksiklikler var tespit edilip bu yönlü çalışma yapılır. Kürt partiler çalışmalarını Kürt dili ile yapar. Devletin de adım atması gerekiyor. Kürtçenin resmi dil olması bu adımların ilki. Kürtçe çalışma yürüten kurumlar da bir araya gelip bir koordinasyon oluşturabilir” diye konuştu.

Planlı çalışma yürüteceğiz 

Dilbilimci Zana Farqînî de toplantının amaçlarına değinerek ağırlıklı olarak asimilasyon politikasına karşı nasıl bir mücadelenin yürütülmesi gerektiği üzerinde durduklarını söyledi. Yaşamın her alanına Kürtçeyi yerleştirme hedefinde olduklarını belirten Farqînî, “İnsanların en temel hakkı olan anadillerinde konuşmanın önüne uzun yıllardır geçilmek isteniyor. Amacımız halkın kültür ve dili konusunda bilgilendirmek ve onlara yol göstermek bu çerçevede planlamalar yaptık. Önümüzdeki günlerde daha kapsamlı bir toplantı almayı düşünüyoruz. Bu toplantıya 45 kişi katıldı. Kürt dili ve kültürünün masaya yatırıldığı bu toplantıda plan ve projeler sunuldu. Sunulan bu projeler çerçevesinde çalışmaları yürüteceğiz” dedi.

Öncülere büyük görev düşüyor 

Kürt dili ve kültürü üzerindeki asimilasyona karşı yapılan eksiklikleri eleştiren Farqînî, şunları söyledi: “Eksiklik çok. Büyük bir asimilasyon politikası yürütülüyor. Hem bu eksiklikleri hem de asimilasyon politikalarının önüne geçmek için parti, kurum ve kuruluşlar birlik içinde bir çalışma yürütmeli. Dil ve kültürün gelişimi için önlerine plan ve projeler sunmalı. Bunu birincil öncelik haline getirebilmeli. Dil ve kültüre öncülük edenlere de çok büyük görev düşüyor. Bizim yapacağımız çalışmalar veya pratiklerin etkisi olur.”

AMED