Kürtçe için Kaliforniya’dan İstanbul’a geldi

Amerika’nın Kaliforniya’dan Kürtçe’yi öğrenmek için 7 ay önce İstanbul’a gelerek Kürt Enstitüsü’nde dil eğitimi alan Brandon Istenes, ‘’Kürtçe’ye derin bir hayranlık duyuyorum. Enstitünün kapatılmış olmasına anlam vermiyorum. Eğitimimi tamamlayacağım, Kürtçe’yi öğreneceğim’’ dedi.

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinden Kürtçe’yi öğrenmek için İstanbul’a gelen Brandon Istenes, Kürt diline ve halkına derin bir hayranlık duymasının dili öğrenmeye başlamasında en büyük etmen olduğunu söyledi. Brandon, “Enstitü’de dersler çok güzeldi, arkadaşlar, hocalarımız… Belki de bu kadar güzel olmasaydı ben Kürtçe’yi bu kadar hızlı öğrenemezdim” dedi. 

Kürtlerin yaşamlarını merak edip, Kürt illerini gezmeyi çok istediğinden Kürtçe’nin kendisi için bir ihtiyaç haline geldiğini belirten Brandon, enstitüden aldığı eğitim ile bu ihtiyacı tam anlamıyla karşıladığını belirtti.

İngilizce ve İspanyolca’nın yanı sıra yeni bir dil olarak da Kürtçe’yi öğrenmek istediğini ve Türkiye’de bu dilin sadece Kürtler tarafından bilinmesine de anlam veremediğini belirten Brandon, “Türkiye’de güçlü bir nüfusa ait bir dilin bu kadar sınırlı bırakılmış olması ve öğreniminin de zorlaştırılmasını anlayamıyorum” dedi. 

Enstitünün kapatılmış olmasının kendi eğitimini çok engellemeyeceğini aktaran Brandon, gerekirse alacağı özel dersler ile bu eğitimi tamamlayacağını belirtti.

Kürtçe’nin yok edilmesine izin vermeyeceğiz

Dengbejliğin yanı sıra Kürt dili adına çalışmalar yürüten Kürt sanatçı Berfin Demir ise, Kürt bilge Musa Anter’in binbir emek ile kurduğu enstitünün kapatılmasına ve işlevsiz bırakılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Aslen Şırnaklı olan ve devletin 1980’lerde köylerini yakması sonucu Batman’a göç eden Demir, “Onlar her ne kadar bu dili yok etmek isteseler de, bu dil ile birlikte bu halkı da yok etmek için uğraşsalar da, kimimiz eserleri ile, kimimiz şarkılar ile kültürümüze ve dilimize sahip çıkacağız. Bu enstitüyü kuranlar bugünlere gelmesini hayal ettiler. Bizler ise bugüne kadar çok az hasar ile gelen Kürt dilini daha da ileriye taşıyacağız” dedi.

ASYA İNEDİ  / Dihaber