Kürtçe öğretmenlere sertifika verilecek

Kürt Dil Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Kürt Araştırmaları Derneği (Komeleya Lêkolînên Kurdî) de yetiştirdikleri Kürtçe öğretmenleri mezun ediyor. Bu yıl da, 16 öğretmene İstanbul Tabip Odası’nda düzenlenen etkinlikle sertifikaları verildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Sadiye Eser’in haberine göre Kürt Araştırmaları Derneği yöneticilerinden Eyyüp Subaşı, Kürtçe üzerindeki asimilasyon politikalarına dikkat çekti.

Kürtlerin 4 parçaya ayrıldığından söz eden Subaşı, “Her 4 parçada da Kürtçenin ayrışması için politikalar yürütülmüştür. Bu politikalar bugün de devam ediyor. Başûr’da (Güney) bu durum biraz farklı. Çünkü Başûr’da Kürtçe, Arapçanın yanında resmi bir dil olarak kabul görülüyor. Ancak diğer 3 parçada Türkiye, Rojava ve Rojhilat’a hala da Kürtçenin varlığı kabul edilmiyor. Bu da Kürtçe dilini yok etmeye dönük politikaların hala devam ettiğini gösteriyor” diye belirtti.

Subaşı, “Rojava’da 2011 yılından bu yana Kürtçe eğitim verildiğini, Kürtçenin okullara girdiğini görüyoruz. Rojava’da 7 yıldır Kürtçe açısından gelişmeler var. Artık üniversiteler de Kürtçe var” diye ifade etti.

İstanbul’da Kürtçe rahatça konuşulamıyor 

Türk hükümetinin Kürtçe üzerindeki politikalarına da dikkat çeken Subaşı, Türkiye’de Kürtlere yönelik politikalarını sertleştirdiği zaman Türk toplumunun da Kürtlere karşı sertleştiğini belirterek, şöyle devam etti: “İstanbul’da 6 milyon Kürt olduğu ifade ediliyor. Ancak İstanbul’un her yerinde rahatça Kürtçe konuşuluyor diyemeyiz. Beyoğlu’nda belki rahat bir şekilde Kürtçe konuşabilirsin; ama başka bir semte rahat konuşamıyorsun. Her an saldırıya uğrama ihtimalin var. Çünkü devlet sistematik bir şekilde, Kürtler ve Kürtçe üzerinden düşmanlaştırıcı politikalar yürütüyor ve buna teşvik ediyor.”

Türkiye hükümetinin açık bir şekilde olmasa da Kürtçeyi yasakladığını sözlerine ekleyen Subaşı, Kürtçenin statüye kavuşması gerektiğinin altını çizdi. Subaşı, “Kürtler siyasette bir statü sahibi olmadan Kürtçenin varlığı da kabul edilmez. Kürtçenin statüsü, Kürtlerin statüsüyle alakalıdır. Kürtlerin statüsü kabul edilmedikçe Kürtçenin statüsü de kabul edilmez” ifadelerini kullandı.

Okullar açmalıyız 

Mevcut hükümetin Kürtçeyi tanıma niyetinin olmadığını dile getiren Subaşı, “Elinden geldiğince Kürtçeyi unutturmak istiyor. 2 hafta önce Türk devleti Japonya’da Kürtçeyi yasaklamak istedi. Kürtçe orada seçmeli olarak üniversitelere girmiş. Bu nedenle kendi okullarımızı kendimiz oluşturmalıyız. Kürtçe siyasetin bir parçası olsun ki Türk devleti de Kürtçenin varlığının kabul etmesi gerektiğinin farkına varsın. Bunu gündeme koymak için de dil konusundaki alanları güçlendirmemiz gerekiyor. Okullar, dernekler açmalıyız. Kamuoyunun da dikkatini çekmemiz gerekiyor” dedi.

16 öğrenciye sertifikanın verileceğini ifade eden Subaşı, “2006’dan bu yana da 15 Mayıs’ta Kürt Dil Bayramı olarak kutlanıyor. Biz de bu yıl kutlamamızı yapacağız. 15 Mayıs’ta bizler her yıl yetiştirdiğimiz öğretmenlere sertifika veriyoruz. Bunu gelenek haline getirmişiz. Bu yıl da 16 öğrenciye öğretmenlik sertifikasını vereceğiz” diye konuştu.

İSTANBUL