Kürtçeye ilgi artıyor 

Kapılarını önceki gün kapatan 38. İstanbul Kitap Fuarı’nda yer alan Kürt yayınevlerinin en çok ilgi gören yayınları Kürtçe gramer, konuşma ve yazma kitapları oldu.

Bu yıl 38’incisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, önceki gün kapılarını kapattı. Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 2 Kasım’da başlayan fuar, 10 Kasım’a kadar açık kaldı. Ana teması “Edebiyatımızda 50 Kuşağı” olarak belirlenen fuarın bu yıl ki ‘Onur Yazarı’ ise Adnan Özyalçıner oldu. Yurt içi ve yurt dışından 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşun katıldığı fuar süresince yayınevleri ve yazarlar, okurlarıyla buluşmanın heyecanını yaşadı. Bunlar arasında Kürt yayınevleri de yer aldı. Gördükleri ilgiden memnun olan yayınevlerinde en çok ilgiliyi Kürtçe öğrenmek üzere gramer, konuşma ve yazma kitapları  gördü.

Zirîng’e yoğun ilgi 

Kürt okurların çoğunluğu Kürtçe keleme alınmış eserlere yönelirken, yine ikinci sayısı çıkan Kürtçe çizgi roman dergisi “Zirîng” okurlardan büyük ilgi gördü.

Kürtçe öğrenme kitaplarına yoğun ilgi

Standında birçok roman, hikaye, şiir, sözlük ve Kürtçe kitaba yer veren Ar Yayınları’nın en fazla ilgi gören eseri, Yazar Mevlüt Aykoç’un kaleme aldığı “Kürtçe Okuma Yazma” kitabı oldu. Onu “Kürtçe Konuşma ve İletişim Kurma”, “Asoyê Dînan”, “Kürtçenin Etimolojik Sözlüğü” ve “Ferheng (Kürtçe-Türkçe Sözlük)” izledi.

Kürtçe ilgi gören kitaplar

Fuara katılan yayınevlerinden Sitav Yayınevi’nin en çok ilgi gören kitabı ise, İlyas Erdem’in imzasını taşıyan “Tarihten Günümüze Kürdistan’da Zorunlu Göçün Sosyo-Politiği” kitabı oldu. Yine Mehmet Oncu’nun “Pêkenokên Gelêri” kitabı ile “Serhati û Serpêhatiye Kurdan”, “Şihîna Hespên Azad”, “Üç Dilli Konuşma Kılavuzu” ve “Dersên Edebiyata Kürdî” kitaplarına da okurlar ilgi gösterdi. Aram Yayınları ilgi gören kitaplar arasında Cewad Marwanî’nin “Stranên Rîtmîk Ên Radyoya Erîvanê”, Mahmut Yamalak’ın “Tarîderya” ve HDP önceki dönem Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın Kürtçeye çevrilen “Seher” kitabı oldu.

Çocuklar da unutulmadı 

Çocuklara yönelik hikaye kitapları basan ve bütün eserleri pedagogların kontrolünden geçen Hîva Yayınları’nın en çok satan eserleri arasında “Zimanê Me”, “Mîro” ve “Rengîn” kitapları yer aldı. Pêrî Yayınları standında ise en çok satan kitap, Ahmet Önal’ın imzasını taşıyan “Devşirmeler ve Devletsizler” kitabı oldu. Yayınevinin bastığı Sibel Ünal’ın “Dar-ı Sır”, Nezahat Baybaşin’in “Pêlav” ve Mehmet Baran Aydın’ın “Kürtlerin Genel Tarihi” okurlardan ilgi gördü.


Kürdün üç hali

Tarihçi- araştırmacı Sedat Ulugana’nın “Kürdün Üç Hali, Direniş- Katliam- Sürgün” adlı kitabı Dara Yayınevi’nden çıktı. Zilan Katliamı, Ağrı Dağı Direnişi’nin portresi ve fotoğrafı mahiyetinde olan 244 sayfalık kitap, 1600’lerin başından 1900’lerin ortasına kadarki tarihsel kesit içerisindeki farklı konulara dair içerikler ve fotoğraflarla birlikte, 2007-2019 yılları arasında muhtelif ajans, gazete ve dergilerde yayınlanmış olan yazılardan oluşuyor.

Kürdistan’ın mezarsız çocuklarına… 

Ulugana’nın Kürdistan’ın mezarsız çocuklarına ithaf ettiği “Kürdün Üç Hali, Direniş- Katliam- Sürgün” adlı tarih- araştırma kitabının arka kapak yazısında şu ifadeler yer almakta:

“Tarih seyri içinde Kürtlerin hallerine bakıldığında, politik kimyalarının sırasıyla ‘Direniş’, (şayet direniş kırılırsa) ‘Katliam’ ve (şayet katliamdan sağ çıkılırsa) ‘Sürgün’ mefhumlarından oluştuğu apaçık bir gerçektir. Bu seyir içinde, Kürtlere layıkıyla ‘müttefiklik’ yapan tek cenah ise, yurtlarını baştanbaşa saran dağlardır. Bu dağlar arasında onlarca efsanevi direniş ve direniş kahramanı görüldüğü gibi, eşi benzerine az rastlanır katliamlar da görüldü, Zilan ve Dersim kuşkusuz bu katliamların en bilinenleridir. Kendi ülkeleri olan Kürdistan’da katliam, sürgün ve asimilasyon üçgeninde var olmaya çalışan dünyanın kadim halklarından biri olan Kürtler, tarih boyunca bu yok edici çemberden kurtulmanın yollarını aradı.”

İSTANBUL