Kürt’e siyaset yasak mı?

M. ZAHİT EKİNCİ
HAMBURG

Almanya’nın rehin aldığı Bingöl (Çewlik) nüfusuna kayıtlı Kürt siyasetçi Mahmut Kaya’nın (60) davası, Hamburg Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün başladı. Kaya, Kobanê eyleminden, BDP’yle dayanışmaya, Erdoğan’ı protestoya kadar absürt gerekçelerle suçlanıyor. Kaya, 14 Haziran 2018’de Türkiye’nin Essen Konsolosluğu önünde gözaltına alınarak 16 Haziran’da tutuklandı.

Hamburg Dammtor Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mahmut Kaya dün ilk kez hakim karşısına çıktı. Kaya, Almanya’da ‘Anti Terör Yasası’nın ‘yabancı örgütler’ maddesini kapsayan ve kamuoyunda 129 a/b maddesi olarak bilinen düzenleme gerekçe gösterilerek yargılanıyor.

Açlık grevcileri katıldı
Duruşma öncesi mahkeme önünde toplanan Kürdistanlılar, Kaya’nın tutuklanmasını protesto ederek, ‘Freiheit für Mahmut Kaya- Mahmut Kaya için özgürlük’ yazılı dövizler taşıdı. Eyleme, tecride karşı açlık grevinde olan Kürdistanlılar da ‘Açlık grevi- Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü’ yazılı önlükleriyle katıldı. Protesto ardından grup duruşmayı izlemek için mahkeme salonuna girdi. Alkışlarla karşılanan Kaya, salondakilere zafer işaretiyle karşılık verdi.

Bingöl değil Çewlik
Kimlik tespiti esnasında Hakim, Kaya’ya nerede doğduğunu sorunca Kaya, “Çewlik” dedi. Hakim, “Bingöl değil miydi?” diye sorunca Kürt siyasetçi, Çewlik’in Kürtçe bir yerleşim yeri olduğunu daha sonrasında da adının Bingöl olarak değiştirildiğini söyledi. Kimlik tespiti ardından Kaya’nın duruşması 20 Aralık Perşembe gününe ertelendi. Duruşma saati ise 11.00 olarak belirlendi.

Yürüyüş ne zaman yasak oldu?
Almanya’da 129. maddeden gerçekleşen birçok yargılamada olduğu gibi Kaya’nın iddianamesi de absürt suçlamalarla doldu. Haziran 2013- Haziran 2014 arasında Kuzey Almanya bölge sorumlusu olmakla suçlanan Kaya, “örgütleme, etkinlik, yürüyüş, miting düzenleme veya koordine etme” gibi siyasal çalışmalar nedeniyle ‘terörist faaliyetlerde bulunmakla’ suçlanıyor.

Absürt suçlamalar
Kaya hakkındaki suçlamalardan bazıları şöyle: “2014 BDP ile dayanışma amaçlı seçim çalışmaları yürütmek; Kuzey Suriye’de DAİŞ’e karşı mücadelenin verildiği Kobanê için dayanışma etkinliklerini düzenlemede aktif yer almak; Mayıs 2014’te Erdoğan’ın Köln ziyaretini protesto etkinliğinin organizesinde yer almak; YEK-KOM kongresine katılmak; anmalar için bilet satmak…”

Azadi: Yargı biat etmesin
Kürt siyasetçi Kaya’ya ilişkin açıklama yapan Azadi Hukuk Bürosu, “Kürt aktivistlerinin faaliyetlerinin ‘terör’ eylemi olarak illegalleştirilmek istenmesi ve bu şekilde kriminalize edilmesi kabul edilemez. Bu tutumla on binlerce muhalifi ‘terörist’ damgasıyla tutuklayan, yargılayan Türk rejiminin baskı ve yasakçı politikası desteklenmiş oluyor” dedi.

Almanya’nın politikasının giderek Türkiye’yle benzeştiğine işaret eden Azadi, “Almanya’daki siyasetçiler, iç ve dış politika hususlarından dolayı Türkiye’nin pozisyonuna adım adım yaklaşıyor. Bu eylem, festival ve etkinliklere getirilen yasaklardan da anlaşılıyor.

Eski İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’in 2017 ve 2018’de getirdiği ve daha sonra genişlettiği sembol yasağı ile durum daha da kızıştı. Hamburg Eyalet Mahkemesi heyeti getirilen siyasi çizgiye sadık mı kalacak veya cesaret gösterip farklı bir tutum mu sergileyecek, bunu zaman gösterecek” açıklamasında bulundu.

Azadi, 20 Aralık’ta Mahmut Kaya davasına ilişkin de bir basın toplantısı yapacak.