Kürtler dostlarıyla eylemde

Kobanê’nin Helincê köyünde 3 Kürt kadının katledilmesiyle sonuçlanan TC katliamı ve Güney Kürdistan’a yönelik saldırılar,  Avrupa’nın farklı ülkeleri ve Avustralya’da hafta sonu yapılan eylemlerle kınandı. 

Türk devletinin Kobanê’de 3 Kürt kadınını katletmesi ve Güney Kürdistan’a dönük işgal saldırıları Avrupa’nın çok sayıda kentinde yapılan eylemlerle protesto edildi.

ALMANYA

Almanya’nın Tübingen kentinde Türk devletinin saldırıları protesto edildi. Miting Reutlingen ve Tübingen’de faaliyet gösteren Women Defend Rojava ve DKTM Tübingen-Reutlingen’in ortak organizesiyle gerçekleştirildi. Eylemde Kobanê’de şehit düşen üç kadını temsilin kefen giymiş kadınlar yere uzandı ve ‘Jin, jiyan, azadî’ pankartı açıldı.

Krefeld’de Şehit Uğur Şakar Meclisi ile Alman sol partiler ortaklaşa düzenledikleri eylemle Türk devletinin katliamlarını protesto etti.  HBF’den başlayan yürüyüş Heumarkt’ta sona erdi. Bildirilerin de okunup dağıtıldığı eylemde sık sık, ‘Türk ordusu Kürdistan’dan defol’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Enternasyonal dayanışmayı yükseltelim’ sloganları atıldı.

Frieburg’ta Nuda Kadın Meclisi ve Kadınlar Savaşa Karşı Platformu’nun ortaklaşa organize ettiği eylemde siyasi tutsak kadınların özgürlüğü talep edildi.  Essen’de de Türk devleti protesto edildi. Essen HBF önünde düzenlenen eylemde Türk devletinin katliamları ve dünya kamuoyunun sessizliği protesto edildi.

Duisburg’da DKTM, ATİF ve AGİF’in çağrısıyla Cumartesi günü saat 17.00’de Duisburg HBF önünde düzenlenen mitingte Türkiye’nin saldırıları protesto edildi.

Frankfurt kentinde de DKTM ve Demokratik Güç Birliği’nin çağrısıyla Türk devleti protesto edildi. Hauptwache’de toplanan yüzlerce kişi ‘Türk devleti elini Rojava ve Şengal’den çek’ yazılı pankart taşıdı. Konuşmalarda AKP-MHP faşizmine karşı mücadelenin yükseltilmesi çağrısı yapıldı. Aachen kentindeki mitingte Türk devletinin soykırım ve işgal saldırılarının son bulması ve uluslararası toplumun bu saldırılara karşı sessiz kalınmaması istendi.

Stuttgart Kronprinzenplatz’da DKTM’nin çağrısı ile düzenlenen eyleme MLKP, Partizan, TJK-E, TCŞ, Insensitive Solidarit Kürdistan katılım sağladı. Kobanê’de katledilen 3 kadına ilişkin pankartlarının da açıldığı eylemde sık sık ‘Katil Erdoğan’, ‘Tüm işgalciler Kürdistan’ı defol’, ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganları atıldı.

Kiel’deki Flensburg, Schleswig, Antifa ve Rojava İnisiyatifi’nin çağrısı ile düzenlenen eylem Asmus Bremer Platz’da yapıldı. Konuşmalarda Güney Kürdistan topraklarının Türk devleti tarafından işgal edilirken, KDP’nin sessizliğinin kabul edilemez olduğu belirtildi. Heilbornn kentinde Alman ve Afrikalı sol gruplar ortaklaşa faşizme karşı bir miting düzenledi. Faşizmi yıkmak ve bu hastalığa son vermek için uluslararası dayanışmanın önemine dikkat çekildi.

Hollanda’nın bürokratik başkenti olarak bilinen Den Haag kentinde de Türk devletinin Kürdistan’a saldırıları protesto edildi. Hollanda Parlamentosu önünde yapılan eylemdeki konuşmalarda saldırıların bir an önce durması gerektiği belirtildi. Uluslararası kamuoyuna da sessizliğin bozulması çağrısı yapıldı.

FİNLANDİYA

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de Türk devletinin saldırıları protesto edildi. Kent merkezinde yapılan eylemdeki konuşmalarda AKP hükümetinin tüm uluslararası hukuku çiğneyerek, Güney Kürdistan’da ölümlere yol açtığı belirtildi. Rojava’da DAİŞ’e karşı büyük bir mücadeleyle zafer kazanan kadınlara saldırıldığına da dikkat çekilen konuşmalarda Kuzey Kürdistan’da benzer saldırılar yapıldığı belirtildi. Sık sık ‘Katil Erdoğan Kürdistan’dan defol’, ‘Çocuk ve kadın katili Erdoğan’ sloganları atıldı.

İNGİLTERE

Londra’da da Türk devleti ve Avrupa’daki faşist saldırılar organize edilen bir mitingle protesto edildi. Demokratik Güç Birliği Britanya’nın öncülüğünde düzenlenen eylem, Woodgreen bölgesinde yapıldı.

KIBRIS

Limassol kentinde Moloz Park’ta bir araya gelen Kürdistanlılar,  Türk devletinin saldırılarının tüm Kürtlere karşı olduğunu bundan hiçbir partinin muaf olmadığı vurgulandı. Türk devletinin kadın düşmanlığı yaptığı anlayışının DAİŞ’ten farksız olduğu belirtildi. Türk devletinin katlettiği kadınların fotoğraflarının taşındığı eylemlerde Avrupa’daki faşist saldırılar da protesto edildi.

FRANSA

Paris’in Republique Meydanı’nda başlayan mitingte konuşan Avrupa Yeşiller Partisi (EELV) Milletvekili Esterre Benbassa, faşizmin azınlıklara hiçbir şekilde tahammülü olmadığını söyledi. Benbassa, “Kürt Özgürlük Hareketi sadece Ortadoğu’yu değil, tüm Avrupa ve batıyı DAİŞ’ten temizledi” dedi. Konuşmanın ardından sonra halk, Bastille Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.  Buradaki yapılan miting ve basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.  Rennes’te Place de Colombier’den Republiqe Meydanı’na doğru yürüyen eylemciler ‘Kürdistan’da savaşa hayır’, ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’ sloganlarını attı.  Marsilya kentinde de  Canabierre Meydanı’da toplanan eylemciler ‘Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük’, ‘Avrupa Kürt katliamına ortak olma, Kürtler katlediliyor’ yazılı pankart ile Öcalan, PKK, YPG, YPJ ve TJK-F, TCŞ flamalarını taşıdı.

Marignane’de de gençler, işgalci saldırıları protesto etti ve ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’ sloganlarını haykırdı.  Kent merkezinde toplanan gençler, ‘Avrupa katliama ortak olma’ yazılı pankartlar ve  Öcalan’ın posterlerini taşıdı. Gençlerin yürüyüşü yaklaşık bir saat sürdü.

DANİMARKA

Kopenhag’da Sêvê Kadın Meclisi, Extinction Rebellion Grubu ve Global Aktion sivil toplum örgütünün düzenlediği miting Nytorv Meydanı’nda yapıldı. Mitinge telefon aracığıyla katılan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, kadın katliamlarının sürgün ve tecrit politikalarıyla 1999’da başladığını belirtti.

İSVİÇRE

Türk devletinin saldırıları İsviçre’nin Zürih kentinde yapılan yürüyüş ile protesto edildi. Yürüyüş boyunca Defend Rojava Woman aktivisleri tarafından çevredekilere Almanca bildiriler dağıtıldı. Devrimci şarkı ve marşlarla devam eden yürüyüşte sık sık Öcalan’ın özgürlüğü ile Kürdistan’a yönelik işgal ve katliam saldırılarının sonlandırılmasının talep edildiği sloganlar atan eylemciler kentin önemli noktalarında oturma eylemleri gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından tekrar Helvatiaplatz’a dönen eylemciler bir miting yaptı. Mitingde Defend Rojava Women, İsviçre alternatif gençlik örgütleri aktivistleri, PYD Avrupa temsilcisi Zozan Derik ile Enternasyonalist Feminist Kadın Örgütü’nden Basklı kadın devrimci Nekane Txapartegi mitingte konuştu. Konuşmalarda faşizmin saldırılarına karşı enternasyonal direnişin önemine vurgu yapıldı.

AVUSTRALYA ve İSVEÇ

Avustralya’nın Melbourne kentinde de Türk devletinin saldırıları düzenlenen mitingle protesto edildi. İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılan mitingte Türk ve İran devletinin Kürtlere yönelik saldırıları kınandı. Rojava Komitesi adına yapılan konuşmada da Kobanê’de kadınlara yönelik saldırı kınandı ve Rojava Komitesi’nin Kürdistan’la dayanışmayı daha da güçlendireceğine vurgu yapıldı. İsveç’in Göteborg kentinde ise düzenlenen mitingle saldırılar protesto edildi.

Öte yandan Cuma akşam saatlerinde ise İsveç’in Stockholm, İngiltere’nin başkenti Londra, Almanya’nın Göttingen, Ingolstadt, Düsseldorf, Nürnberg, Hannover, Hildesheim, Hamburg, Duisburg, Giessen kentleri ile Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan yürüyüş ve mitinglerle saldırılar kınandı.

Bielefeld’de ortak eylem

Almanya’nın Bielefeld kentinde TCŞ, JCA Bielefeld öncülüğünde ve Antifa gruplarının da çağrısı üzerine yüzlerce Kürdistanlı, genç ve Alman alanlara aktı.

“Polis şiddetine karşı dün ve bugün” sloganı adı altında 1994’de Alman polisi tarafından katledilen Kürt genci Halim Dener, aynı zamanda 1996’da Halklar Önderi Öcalan’a yönelik komplo girişiminde bulunan Türk devletine karşı fedai eylem gerçekleştiren PKK gerillası Zeynep Kınacı’yı (Zîlan) anma amacıyla Kesselbrink meydanında bir araya gelen yüzler, sık sık TC faşizmine ve Avrupa devletlerinin sessizliğine, bu sessizlikle beraber ortaklaştığına dikkat çekti.

Eylem çekilen halaylarla ve atılan sloganlarla Bielefeld merkez tren istasyonunda sona erdi.

İtalyanlar kadim dostluğunu gösterdi

İtalya’da çok sayıda kentte eylemler yapan Kürt dostu İtalyanlar Kürtler olan kadim dostluğunu bir kez daha gösterdi.

Firenze kentinde Türk devletinin saldırıları protesto edildi. Sık sık ‘Faşizme geçti yok’,  ‘Yaşasın halkların özgürlüğü’ sloganlarının atıldığı eyleme İtalyanlar da katıldı. Bolzano’da Walter Meydanı’nda toplanan Kürdistanlılar ve dostları yaptıkları konuşmalarda Türkiye’ye silah satışlarının durdurulmasını istedi. Alessandria kentinde ise Verso Kürdistan Derneği bir stand açarak bilgilendirme yaptı.

Trieste kentinde de bir grup eylemci tarafından şehrin farklı işlek noktalarına pankartlar asıldı. ‘Kürdistan’da katliamları durdurun’, ‘Sessizliği kıralım’ yazılı pankartlar çevre sakinlerinden yoğun ilgi gördü. Bir başka eylem de İtalya’nın Milano kentinde yapıldı. Eylemin adresi Türk konsolosluğunun  önüydü. Türk devletinin faşist saldırıları, HDP ve muhalifler üzerindeki baskı ve tutuklamalar protesto edildi. Tüm siyasi tutsaklara özgürlük isteyen eylemciler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılmasını gerektiğini belirtti. Eylemde Grup Gottoni Müzik Grubu da seslendirdikleri parçalarla renk kattı.

Bologna, Campobasso, Ivrea, Livorno, Nuaro, Palermo, Parma, Regusa, Roma, Catania, Riace, Napoli, Bari, Volantinaato’daki eylemlere yüzlerce Kürdistanlı ve İtalyan Kürt dostları katıldı.   ROMA