Kürtler düşmanıyla değil birbiriyle ittifak yapmalı

Kürtlerin tarihi bir dönüm noktasında olunduğunun altını çizen Goran Hareketi Londra Temsilcisi Foad Jemal Salam, “Kürdistani tüm parti ve hareketlerin, tek bir ses olması elzemdir. Kürt halkının menfaatleri herşeyin önünde olmalı. Bu çerçevede işgale karşı tavır almamız gereklidir” dedi.

BARIŞ BALSEÇER / BRÜKSEL

Goran Hareketi Londra Temsilcisi Foad Jamal Salam “Biz Kürtlerin Kürdistan’ın düşmanlarıyla değil, birbirimizle ittifak yapmamız gerekiyor” diyerek, Türkiye’nin işgal girişimine karşı ulusal birliğin önemine vurgu yaptı. Güney Kürdistan’a yönelik Türk işgalinin bazı çevreler tarafından görmezden gelindiğini belirten Salam, “Bu çevrelerin başında ise KDP yer alıyor. KNK olarak Brüksel’de gerekleştirdiğimiz ‘İşgale Karşı Ortak Tutum’ toplantısında bunu dile getirdik. KDP’nin işgale karşı sessizliğini eleştirdik. Türk devletinin Güney Kürdistan’daki işgale imkanlar sunduğu bellidir” dedi.

Tarihi bir dönüm noktasında olunduğunun altını çizen Salam, “Kürdistani tüm parti ve hareketlerin, tek bir ses olması elzemdir. Kürt halkının menfaatleri her şeyin önünde olmalıdır. Bu çerçevede işgale karşı tavır almamız gereklidir. Bu tavır, cesaretli bir tavır olmak zorundadır. İşgali durdurmanın, işgalin derinleşmesini engellemenin tek yolu, birlikte, cesaretli bir tavır ortaya koymaktır. Bu tavır sadece kağıt üstünde olmaktan öteye, pratikleştirilmelidir” diye konuştu.

İmha politikalarına sessiz kalmayız

Goran Hareketi’nin Güney Kürdistan Parlamentosu’nda yer aldığına, Irak Parlamentosu’nda iki bakanlığı bulunduğuna işaret eden Salam, “Önceliğimiz Irak’ta ve Güney Kürdistan’da yaşayan halkımızın çıkarlarını korumaktır” diye belirtti.  Türkiye, İran ve Irak’ın her zaman Kürtlerin yaşamdan gelen haklarına karşı birlikte çalıştığını belirten Salam, “2017’deki Kerkük Referandumu bunu teyit etmiştir. Referandumdan çıkan sonucun uygulanmasına karar verildiğinde, bu üç ülke birlikte Kerkük’e müdahale etti. Araplar, Türkler ve Şia Haşdi Şabi bir olup, Kürt halkının özgürlük talebine müdahale ettiler. Goran Hareketi geçmişten bu yana bu üç ülkenin, Kürt halkına yönelik saldırı ve imha politikalarına karşı savaşmıştır, savaşacaktır da” diye konuştu.

Türkiye’nin teklifini reddettik

Salam, Türkiye ve İran devletinin kendileriyle temasa geçerek ülkelerine davet ettiğini belirterek, “Elbette bu davetlerden hiç birisini kabul etmedik” dedi. Salam şöyle devam etti: “Türk devleti ve İran çok defa bizimle temasa geçerek, ülkelerine davet etti. Goran Hareketi Özgür Kürdistan Mücadelesi’nde çok bedel ödemiş bir harekettir. Elbette bu davetlerden hiç birisini kabul etmedik. Irak Parlementosu’ nda yer alan hareketimizin öncü kadrolarından bir arkadaşımız, parlementodan bir heyetle Türkiye’yi ziyaret etmişti. Heyet Anıtkabir’i ziyaret edip, Atatürk’ ün mozalesine çelenk bırakacaktı. Arkadaşımız  bunun üzerine ziyaretini yarıda kesip, geri dönmüştü. Bunun üzerine Türkiye durumdan rahatsızlığını dile getirmişti.  Türkiye’nin Hewlêr Konsolosluğu, bize özel bir davetiye göndererek, Ankara’da bizler için bir büro açacaklarını ve bütün masrafları ise kendilerinin karşılayacağını söyledi. Bunu kabul etmedik. Türk devletinin amacının Kürdistan partilerini kendi hegemonyasına almak olduğunu tahmin etmek elbette, zor değil.”

Salam, “Biz Kürtlerin Kürdistan’ın düşmanlarıyla değil, birbirimizle ittifak yapmamız gerekiyor” diyerek şöyle devam etti: “Şunu unutmamamız gerekiyor. Türk devletinin savaşı PKK’ye karşı değildir sadece. Kürdistan’da mücadele veren tüm Kürt partileri, Türk devletinin hedefindedir. Kuzey Kürdistan işgali altındadır. Diğer her parça da Türk devletinin işgal hedefidir. Dolayısıyla Kürdistan’ın düşmanı, işgalcisi ve Kürt halkının en ufak bir çıkarına karşı olan Türk devleti ile birlikte hareket etmek, ittifak yapmak Goran Hareketi’nin asla kabul etmeyeceği bir durumdur.”

KDP ve YNK’nin haberi var mı?

Goran Hareketi olarak Irak Parlamentosu’na bir mektup yazarak, Türk devletinin sınır köylerinde yaptığı katliamlara karşı tavır almaya çağırdıklarını ifade eden Salam son olarak şunu ekledi: “Bu konu ile ilgili parlementoda yer alan KDP ve YNK ise herhangi bir adım atmış değil. Daha önce sorduk, gazeteniz aracılığıyla tekrar soruyorum, referandum sonrası Kürdistan’ın büyük bir kısmını kaybettiğimizden, YNK ve KDP’nin haberi var mı?”