Kürtler kriminalize ediliyor

DENİZ BABİR / STUTTGART

Stuttgart Eyalet Mahkemesi’nde görülen Salih K.’nin davasının 5. duruşmasına dün devam edildi.

Mahkemede Salih K., ve Avukatı Carl Heydenreich hazır bulundu. Salih K. yaptığı savunmada, Kürtlerin kültürel çalışmalarının dahi kriminalize edildiğini söyledi. Duruşmada Eyalet Kriminal Dairesinde gelen bir polis dinlendi. Polis bazı evrakları mahkeme heyetine vererek Salih K. ile ilgili gözaltı esnasındaki gözlemlerini anlatı. Görevinin “sosyal medyada suç unsuru teşkil edecek konularla ilgili takip yapmak” olduğunu söyleyen polis memuru, Türkçe bildiği için baskın sırasında tercüman olarak gittiğini söylemekle yetindi.

‘Kürtler kriminalize ediliyor’

Daha sonra Salih K.’nin hazırladığı savunma okundu. Salih K. savunmasında “Bizler de herkes gibi kendi kültürel değerlerimiz için zaman zaman bir araya geliyoruz. Türkiye’de nasıl legal siyaset yaptıysam burada da Almanya Anayasası’nın bize tanıdığı haklar çerçevesinde Kürt derneklerine gittim. Bu demek değildir orada yasadışı bir şey yapıyoruz. Bunlar gayet doğal ve insani haklardır. Her ne hikmetse bu yaklaşımınızla biz Kürtleri terörize ederek kamuoyuna lanse ediyorsunuz. Ben bir Kürt siyasetçisiyim, bana tanınan haklar çerçevesinde kültürel ve sosyal dayanışmalar için sivil toplum kurumları ile de ilişki kurabilirim. Bu ne gibi bir sorun oluşturabilir ki” diye sordu.

Sağlık sorunları var

Salih K.’nin sağlık sorunuyla ilgili şu ana kadar herhangi bir değişikliğin olmadığı ve cezaevi koşullarının düzelmediği öğrenildi.   Bir önceki duruşmada Salih K. Türkiye’de gözaltında gördüğü işkenceden ötürü sol kolundan rahatsız olduğunu, diz kapaklarından ameliyat olması gerektiğini ve tansiyon, kalp ve kan dolaşımı bozuklukları olduğunu beyan etmiş, tutuklandığı için tedavisinin yarıda kaldığını mahkeme heyetiyle paylaşmıştı.

Salih K. yoğun sağlık sorunlarına rağmen cezaevinde tecrit koşullarda tutulduğunu ve bunun da psikolojik olarak onu zorladığını dile getirmişti. Avukatı sağlık sorunlarından ötürü Sahil K.’nin tutuksuz yargılanmasını talep etmişti. Ancak söz konusu talep henüz karşılanmış değil.