Kürtler TIME’ın 2019 aday listesinde

TIME dergisinin 1927 yılından bu yana her yıl seçtiği “Yılın Kişisi” adayları arasında DAİŞ’e karşı 11.000’den fazla şehit veren Rojava Kürtleri de yer aldı.

Amerikan TIME Dergisi’nin, 1927 yılından bu yana düzenlediği ‘Yılın Kişisi’ adayları listesinde bu yıl Rojava Kürtleri de yer aldı.

Time dergisinin editör kadrosu tarafından her yıl, o yıla damga vuran iyi ya da kötü olaylarda yer alan isimlerden seçilen “Yılın Kişisi” unvanı için belirlenen adaylar açıklandı. 2019 yılının 100 kişilik “Yılın Kişisi” aday listesinde Rojavalı Kürtler de yer aldı.
Dünyaca ünlü Time Dergisi, Rojavalı Kürtlerin adaylığıyla ilgili bölümde yaptığı açıklamada “DAİŞ’le savaştan sonra tek başına bırakıldılar” ifadelerini kullandı. Tanıtım yazısında Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) bir fotoğrafı yer aldı.

Nasıl oy verilir?
Oy kullanma işlemi iki aşamada gerçekleşiyor. İlk aşamada şu linke ( https://time.com/person-of-the-year-poll-2019/ ) tıklayarak Time dergisinin ilgili bağlantısına giriş yapılıyor. Burada karşınıza çıkan ekranda “VOTE NOW” (Şimdi oy kullan) yazan kırmızı sekmeye tıkladığımızda sizden mail adresinizi yazmanızı isteyen bir pencere açılacak. Buraya kendi mail adresinizi yazmanız gerekiyor. Daha sonra TIME’dan “Please confirm your email” (Lütfen mailinizi onaylayın) başlıklı bir mail alacaksınız. Gelen mailde “Click to confirm” (Onaylamak için tıklayın) sekmesine tıkladığınızda oy kullanacağınız ekrana yönlendiriliyorsunuz. Sağa doğru aday listesine bakınabilirsiniz. Aday listelerinde “The Syrian Kurds” (Suriye Kürtleri) başlıklı fotoğrafın altında “YES” (Evet) “NO” (Hayır) şeklinde iki sekme bulunuyor. “YES” sekmesini tıklayarak oy kullanabilir, 2019’da Yılın Kişisi olarak Rojava Kürtlerinin seçilmesine katkı sunabilirsiniz.

Diktatörler de listede
Time gazetesinin “Yılın Kişisi” adayları arasında dikkat çekenlerden biri de ABD Başkanı Donald Trump hakkında azil sürecinin başlatılmasına yol açan “The Whistleblowers” oldu.
Listede en dikkat çeken isim ise İran dini lideri Hamaney. Liverpool’un efsaneleri arasına giren Mısırlı Muhammed Salah da adaylardan biri olarak öne çıkıyor. Listenin en genç ismi ise şüphesiz dünyanın tanıdığı genç çevre aktivisti Greta Thunberg.
Önceki yıllarda olduğu gibi Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan da listede yer alan adaylardan. HABER MERKEZİ