Kuzey Doğu Suriye’de bayram

Kuzey Doğu Suriye’de bayramın havası başkadır. Bayramın kardeşlik, huzur, barış ve birlik mesajını tüm günlere ve bir bütün zamana yayarak kalıcı bir atmosfere dönüştürme çabası içerisindeler. Zira zor zamanlardan geçtiler, geçiyorlar. Sürekli ateş hattı üzerindeler, buna rağmen topraklarında huzuru kendi çabalarıyla hakim kılmaya çalışıyorlar.

Büyük bir anlam ve değer atfettikleri diğer tüm günler gibi bayram günlerine de büyük değer atfederler.

Onlar için en kutsal değer, topraklarını ve özgürlüklerini savunmak için verdikleri şehitlerdir. Bayram arifesi herkesin koştuğu ilk yer orasıdır. Sadece yakınlarını kaybedenler değil, Kuzey Doğu Suriye’de özgürlüğün kaç bin cana bedel yaratıldığının bilincinde olan yedisinden yetmişine kadar herkesin ilk koştuğu mekandır. Şehitler en büyük değerdir ve ilk bayram ziyareti onlara yapılır. Akşamdan başlar, tek tek tüm mezarlara mumlar yakılır; bakınca gökyüzünün yeryüzüne indiğini sanırsınız. Ki zaten onlar halkının gözünde hiç sönmeyecek, kaymayacak ve kaybolmayacak birer yıldızdırlar.

Acıyı yenme mücadelesi sürüyor. Gidenlerinin yarattığı büyük bir boşluk ve burukluk olsa da, neye karşı bedel gittikleri geride kalanlar için büyük bir onur ve gurur kaynağı.

Sadece mutluluğu düşünen çocuklar rengarenk bayramlıklarıyla şeker toplar. Büyükler ise onların geleceğini savunmak için ellerinde silahlarıyla nöbetteler.

Bayramın ana gündemi, Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik hala devam eden işgal tehditleri. Bayramların bu kadar kutsal sayıldığı İslam inancında bayramın ilk günü bir İslam ülkesi yetkilisinin ya da liderinin verdiği mesaj ‘yakacağız, yıkacağız’ olunca, Kuzey Doğu Suriye’de de ön plana çıkan saldırı tehditleri karşısında direnmek ve kendini savunmak.

Türk devleti böylesi çağrılar yaparken, Kuzey Doğu Suriye halkları İslam aleminin mübarek günü olan Kurban Bayramında, birlik, kardeşlik ve barış çağrısı yapıyor. DAİŞ ile eş değer tutulan, terörist olarak gösterilen ve işgal saldırılarını bu söylem üzerinden meşrulaştırmaya çalışan Türk devlet rejimine birliğin, barışın ve kardeşliğin yolunu gösteriyorlar.   

Kuzey Doğu Suriye’de ortak yaşam ve mücadeleyi esas alan Kürt, Arap, Süryani, Ermeni, Türkmen ve Çerkes halkları, işgal tehditleri başladığından bu yana sınırda çadır eylemlerine başladılar. Hala süren direniş ve savunma eylemleri, saldırı ve işgal tehditleri sürdükçe devam edeceğe benziyor. Bayramlaşmalar sınırda açılan direniş çadırlarında gerçekleşiyor.

Bölgede askeri ve siyasi atmosfer oldukça yoğun. Yoğun atmosfere denk, örgütlenme ve birliği güçlendirme çalışmaları da devam ediyor. İşgal tehditlerine karşı başlatılan savunma hamlesine kadınlar cephesinden de büyük bir destek veriliyor. Kongra Star’ın 8 Ağustos günü ilan ettiği “Toprağını ve onurunu koru, DAİŞ’i ve işgalciliği yen” hamlesi başta Kuzey Doğu Suriye’de yaşayan kadınları ve tüm dünya kadınlarını ortak mücadeleyi geliştirmeye ve yaymaya davet eden bir hamle. Kuzey Doğu Suriye’de DAİŞ’e karşı verilen mücadelede en etkin rolü üstlenenlerin ve öncülük düzeyleriyle de tüm dünya kadınlarına erkek egemen gericiliğe karşı büyük bir ilham, mücadele azmi, direnci oldukları açık. Şimdi mücadeleleriyle yarattıkları ve ‘özgürlük adası’ olarak tanımladıkları coğrafyalarına yönelik işgal saldırılarına karşı tüm dünya kadınlarına mücadelelerine destek sunmaları çağrısında bulunuyorlar.

Bu çağrıya da herkesten önce destek sunmalarını bekledikleri Kürdistan’ın dört parçasında yaşayan Kürt kadınları. Erkek şiddetinin gittikçe yayın hale geldiği, kadınları nefes alamaz hale getirdiği böylesi bir zamanda kuşkusuz kadınların her alanda erkek egemenlikli gericiliğe karşı geliştirdiği tüm eylemlerin büyük bir anlamı vardır. Ancak toprak işgalinin yol açtığı sarılmaz yaralar, büyük tahribatlar düşünülünce, öncelikli eylemlerin işgali durduracak eylemler olması kaçınılmaz. Sınırın öbür yakası olan Kuzey Kürdistan’da da Rojava’da kadınlar öncülüğünde başlatılan hamleye desteğin verilmesi, bu hamlenin tüm Kürt kadınları tarafından sahiplenilmesi işgal tehditleri ve yol açacağı saldırıya da büyük bir cevap oluşturacaktır.