Legal çalışmaya 2 yıl ceza

Stuttgart’ta yargılanan Kürt yurtsever Şemsettin B. 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şartlı tahliye edilen Şemsettin B. “Kürtlerin legal çalışmaları 129b maddesi kapsamına alınarak ceza verildi. Mahkeme sonucuna itiraz edeceğiz” dedi.

DENİZ BABİR / STUTTGART

Stuttgart Eyalet Yüksek Mahkemesi’ndeki önceki gün gerçekleştirilen 36. duruşmada mahkeme Şemsettin B. davasındaki kararını açıkladı. Şemsettin B. ve avukatı Elke Nill’in de hazır bulunduğu duruşmaya ilgi yoğundu. Salon dolunca çok sayıda kişi dışarıda kaldı.

Savcılık mütalaasında Şemsettin B.’nin PKK’nin bölge sorumlusu olduğu iddia edilerek, Heilbronn Kürt derneğine yapılan yardımlar da ‘PKK’ye yardım’ kapsamında ele alınması dikkat çekti. Suçlamalar ise ‘güvenilir kaynak’ denilen polis muhbirine dayandırıldı. Savcı, Şemsettin B. hakkında 2 yıl 9 ay hapis isteminde bulundu.

Herkesi sorumlu ilan ediyorlar

Şemsettin B.’nin avukatı Elke Nill ise müvekkilinin 16 ay 9 gündür tutuklu olduğunu hatırlatarak, “2015 ve 2018 tarihlerinde Heilbronn bölgesinde birden çok kişinin ismi polisin hazırladığı iddianamede sorumlu olarak geçiyor. Hazırlanan mütalaada müvekkilimin orada 3 yıldır sorumlu olduğu iddia edildi. Bu bir çelişkidir, müvekkilim nasıl oluyor da başka sorumluların da olduğu bu tarihlerde Heilbronn’dan sorumlu olabiliyor, anlamış değilim” dedi.

Türk devleti gibi yaklaşmayın

Ardından söz alan Şemsettin B., Kürtlere yönelik saldırılara işaret ederek, “Kürt topraklarında savaş ve işgal devam ediyor. Erdoğan gün gelecek işlediği suçlardan dolayı uluslararası mahkemede yargılanacaktır” dedi.

Heilbronn’da 400 üzerinde Kürt aile olduğuna işaret eden Şemsettin B. “Bu aileler, Erdoğan’ın harabeye çevirdiği ve yerle bir ettiği ilçelerden ve şehirlerden geliyorlar. Hepsi de PKK sempatizanı ve her ikisinden birisinin muhakkak PKK’de şehitleri var.

Ben şunu demek istiyorum. Orada yaşayan her Kürt benim gibi kendi çapında aktiftir. Mahkeme benim aktif biri olduğumu iddia etti, fakat Heilbronn’da yaşayan Kürtler kültürel değerleri koruma noktasında duyarlı ve aktiftirler. Mahkeme heyetinden istediğim adil ve insani bir kararın verilmesidir. Devletlerin bizi yargıladığı gibi yaklaşmamalarını ummuyorum” dedi.

İki yıl ceza verildi

Mahkeme heyeti 129b’den yargıladığı Şemsettin B.’yi ‘örgüte yardım ve yataklık’ suçlamasıyla 2 yıl cezaya mahkum etti.

Üç yıl boyunca benzer bir suçu işlememesi şartıyla tahliye edildi. Şemsettin B. gözaltına alındığında evde bulunan oğluna ait 26 bin Euroya da el konuldu.