Lenf kanseri (Lenfoma)

Lenf bezleri veya bezeleri doğumdan itibaren (tüm insanların) vücudumuzda mevcut olan ve bağışıklık sistemimiz için hayati öneme sahip yapılardır. Lenf damarları da lenfatik sistemin parçasıdır. Lenf adı verilen sıvıyı taşıyan bu damarlar vücudun tüm dokularına ağ şeklinde dal vermektedir. Dalak ve bademcikler de lenf sisteminin bir parçası olmaktadır. Lenf bezleri büyümelerinin çoğu iyi huyludur. Ancak bazı durumlarda kanser de söz konusudur.  

Farklı alt türleri bulunan lenf kanseri temel olarak „Hodgkin lenfoma“ ve „Hodgkin olmayan lenfoma“ olarak iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Hodgkin olmayan lenfoma lenf kanseri vakalarının çoğunluğunu oluşturmaktadır. 

Hodgkin lenfomanın nedeni tam olarak bilinmese de belirli risk faktörleri bulunmaktadır. Bunların başında virüs enfeksiyonları gelmektedir. Zayıflamış bağışıklık sistemi ve ailede lenfoma hastalığının mevcut oluşu lenf bezi kanseri riskini arttırmaktadır. Hodgkin lenfoma en sıklıkla 15-35 yaş arasındaki erişkin ve yetişkinler ile 55 yaş üstündeki yetişkinlerde görülmektedir. 

Hodgkin dışı lenfomanın da nedeni bilinmemektedir. Bağışıklık sistemi zayıflığı ve bazı virüs enfeksiyonları dışında radioaktiv maddeler ve radyasyon tedavisi de risk faktörlerini oluşturmaktadır. Hodgkin olmayan lenfoma hastalığı en çok 55 yaş üstündeki insanlarda görülmektedir.

Lenf dokusu vücudun birçok bölgesinde olması nedeniyle herhangi bir yerde orataya çıkabilir. Boyun, koltuk altı veya kasıkta şişmiş lenf bezleri, ani ve açıklanamayan kilo kaybı, gece terlemeleri, ateşlenme, geçmeyen halsizlik / yorgunluk, vücutta kaşıntı, karın ağrısı ve şişlik, dolgunluk hissi, göğüs ağrısı, solunum zorluğu ve öksürük lenf kanserinin belirtileridir. Ancak enfeksiyon hastalıkları ve farklı sağlık sorunları da bu belirtilere neden olabilmektedir. Ancak birkaç hafta bu belirtileri olan insanlar sorunun teşhisi ve tedavisi için doktora başvurmalıdır. 

Lenf kanseri tanısı fiziki muayene, kan tahlili, göğüs filmi ve biyopsiyi (parça alınmasını) içermektedir. Tedaviye başlamadan önce yayılımı ve evresini tespit etmek önemlidir. Lenfomalar bir lenf grubundan yanındaki lenf grubuna yayılma eğilimi göstermektedir ve diğer organlara (dalak, karaciğer, kemik, kemik iliği) da dağılabilmektedir.  

Değişik kanser hastalıklarını yazılarımda işledikten sonra tedavi konusunda da yazılarım olacaktır.