Libya’ya götürülen çeteleri açıkladı

Libya Ordusu, Türk devletinin Libya’ya gönderdiği El Nusra ve DAİŞ içerisinde kalmış ve Suriye’de büyük insanlık suçlarına imza atmış çetelerin isimlerini açıkladı.

General Halife Hafter yönetimindeki Libya Ulusal Ordusu’nun Sözcüsü Ahmed El Mismari, Türk devletinin El Kaide’ye bağlı El Nusra ile DAİŞ çetelerini, Müslüman Kardeşler orjinli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek vermeleri için Trablus’a gönderdiğini söyledi. Mismari bazı çetelerin isimlerini açıkladı.

Ahmed El Mismari, bu bilgileri düzenlediği basın toplantısında açıkladı. ANHA’nın verdiği habere gören El Mismari, açıklamasında “Türkiye’nin Suriye’den Libya’ya göndermek üzere hazırladığı ve 229 teröristin isminin olduğu bir liste hazırladığı bilgisini edindik. Çetelerin bir kısmı, Trablus’a ulaştı bir kısmı ise Libya’ya gitmek için hazırlık içindedir” dedi.

Enver Sedat davasında 50 yıl hapis aldı

El Mismari, geçmişinde vahşete varan katliamlarda yer alan çetelerin isimlerinin olduğu listeyi açıkladı.Mismari’nin açıkladığı Libya’ya ulaşan Türk devletinin himayesindeki çetelerin isimleri şu şekilde:

l Usama El Seyid Qasim: Mısırlı ve Ebu El Hars El Misri kod ismiyle tanınıyor. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Enver Sedat’ın öldürülmesine ilişkin davada 50 yıl hapis cezası aldı. Mısır devlet güçleri tarafından aranan çete üyesi, 2013’te Libya’ya kaçtı ve Bingazi’de Ensar El Şeria örgütüne üye oldu. Buradan, küresel terör örgütü El Kaide’nin Suriye versiyon olan El Nusra’ya (Yeni adı Heyet Tahrir El Şam-HTŞ) katıldı. Usame El Seyid Qasim, El Nusra’nın adını Heyet Tahrir El Şam olarak değiştirmesinden sonra da bu grupta, çetebaşı olarak görevini sürdürdü. Suriye’de bulunduğu süre zarfında da Türkiye ve Katar istihbaratı ile çalışan çete üyesi şu ada Türk devletinin uydusu durumundaki Libya Mutabakat Hükümeti’ne destek vermek amacıyla Libya’da bulunuyor.

Nusra’dan DAİŞ’e yatay geçiş

  • Bilal Bin Yusif Bin Mihemed El Şawaşi: Ebu Yihya Zekeriya olarak tanınıyor. Tunuslu olan çete üyesi, 2013’te Libya’ya ardından Türkiye’ye gitti.

Suriye’de Bab kentinde El Nusra çeteleri arasında ortaya çıkan çete üyesi daha önce DAİŞ’e katıldı. Ardından DAİŞ ile bağlantısının koptuğu ve Türkiye’ye gittiği belirlendi. DAİŞ, çete üyesinin Türkiye’ye gitmesi ardından Kuzey Afrika’dan çok sayıda DAİŞ ile birlikte tutuklanmasını emretti. Çete üyesi şimdi ise Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek vermek amacıyla Libya’da bulunuyor.

  •  Abdullah Mihemed El Anzi: Ebu Mihemed El Cizrawi kod ismiyle tanınıyor. 1993 yılında Suudi Arabistan’da doğdu. 2015’te Türkiye’den Suriye’ye geçerek DAİŞ’e katıldı. Daha sonra Suriye ordusuna karşı Şam ve Humus’ta savaştı. İsûd el Adnani adlı çetelerin emiri oldu. 2017’de Ezaz’a giderek Ehrah El Şerqiye çete grubuna katıldı. Suriye devlet güçleri tarafından aranan çete üyesi, Trablus’ta Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri arasında yer aldı.

Eğittiği çetelerin büyük bölümü şimdi Libya’da

  • Yihya Tahir Ferxali: Mısırlı ve Ebu El Ferac El Ferxali kod adıyla tanınıyor.  El Kaide’ye bağlı Ehrar El Şam çetelerinin sözde şeriat bürosu başkanıdır. ‘El Fetih Tugayları’ adı altında 9 çete tugayı kurdu. Bu tugayların büyük bir kısmı Libya’da bulunuyor.

HABER MERKEZİ


Macron, Hafter’i Fransa’ya davet etti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter’i ülkesine davet etti. Hafter’in basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter, Fransa Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu ve Kuzey Afrika Dairesi Müdürü Christophe Farno ile Bingazi’de bir araya geldi.  Görüşmede taraflar terörle mücadeleyi ele aldı. Farno, pazartesi de Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner’in Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) İçişleri Bakanı Fethi Başağa’ya Paris’e ziyarette bulunması yönündeki resmi davetini iletmişti.

BMGK kalıcı ateşkes istedi

Öte yandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Libya’da Nisan ayında başlayan çatışmalardan bu yana ilk kez ‘kalıcı ateşkes’ isteyen karar aldı. Karar tasarısı,  BMGK’nin 15 üye ülkesinden 14’ünün oyunu aldı. Rusya çekimser kaldı.

BİNGAZİ